کلمه کلیدی، راز تندخوانی تندخوان‌ها

کلمه لیدی جایگزین کل متن است

اگر به نحوه‌ی مطالعه‌ی بعضی افراد کتابخوان‌ دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که با دو سه حرکتِ قلمی که در دست دارند به سرعت از بین کلمات یک صفحه سفر کرده و وارد صفحه‌ی بعد می‌شوند. اما راز این سرعت در مطالعه چیست؟

این افراد یاد گرفته‌اند که چه‌طور مفهوم کلی صفحه را پیدا کنند و در واقع با یافتن کلمات کلیدی تمام مطلب صفحه را متوجه می‌شوند. در جلسات قبل گفته شد که نیمکره‌ی چپ تمایل به کلمه‌کلمه‌ خوانی و جزئی نگری دارد اما نیمکره‌ی راست در می یافتن مفهوم کلی می‌باشد. در واقع هنگام یافتن کلمات کلیدی این نیمکره‌ی راست شماست که وارد عمل می‌شود.منظور از جمله‌ی “هنگام مطالعه کردن درگیر کلمات نشوید.” عدم توجه به مفهوم و پایین آمدن درک‌مطلب نمی‌باشد، بلکه شما باید با تمرین مستمر خود را مجهز به مهارت یافتن کلمات کلیدی کنید.

کلمه‌ی کلیدی چیست؟

کلمه‌ی کلیدی کلمه‌ایست که برای شما تداعی کننده‌ی متن مطالعه شده است. یعنی با مشاهده‌ی آن، تمام مطلب را به یاد می‌آورید. توجه داشته باشید که کلمه‌ی کلیدی برای هر فرد می‌تواند متفاوت از فرد دیگری باشد حتی اگر متن مطالعه شده یکسان باشد.
برای پیدا کردن کلمه‌ی کلیدی روشی قطعی وجود ندارد و تنها با تمرین است که می‌توان به یافتن کلمات کلیدی سرعت بخشید. اما چند روش برای راحت ‌تر پیدا کردن آن به شما پیشنهاد میکنم :
معمولا کلماتی که بعد از عبارت‌های ” بنابراین، به جز، شامل موارد زیر می‌باشد، عبارت است از و… ” قرا می‌گیرند کلمه کلیدی هستند.
هم‌چنین جواب سوالات خبرنگاری نظیر ” چگونه، چرا، کجا، چه‌کسی، چه‌زمانی ” می‌تواند کلمه‌ی کلیدی مورد نظر ما باشد.
هم چنین از واژه‌هایی که در متن Bold شده‌اند و یا در تیتر استفاده شده‌اند نیز می‌توان به عنوان کلمه‌ی کلیدی استفاده کرد‌.

[maxbutton id=”2″ url=”http://mertaa.ir/ramazan27″ text=”در این مقاله بعنوان نمونه، کلمات کلیدی پررنگ شده‌اند” ]

 

[maxbutton id=”4″ url=”http://s9.picofile.com/file/8328973692/%D9%84%D8%B0%D8%AA_%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87_25.mp3.html” text=”دریافت فایل صوتی” ]

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید