۳ تمرین ساده برای افزایش ارتباط بین دو نیمکره مغز

تمرینات استفاده همزمان از دو نیمکره مغز با هدف تقویت آن‌ها

تمرینات تقویت دو نیمکره مغز

گفتیم: “فرآیند مطالعه، فرآیندی است که نیازمند به استفاده همزمان از دو نیمکره‌ مغز است”. تمرین‌هایی مانند گوش دادن به رادیو با صدای کم، شمردن برعکس اعداد (مثلا از ۳۰۰ شروع کنید و ۳ تا ۳ تا، ۴ تا ۴ تا و یا ۷ تا ۷ تا به عقب بشمرید) را برای تقویت و ارتباط بیشتر دو نیمکره مطرح کردیم. از دیگر تمرین‌هایی که می‌تواند به استفاده از دو نیمکره منجر شود استفاده از دست مخالف می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید دست‌راست‌ها اکثر کار‌های خود را با دستِ راست انجام می‌دهند و این باعث تقویت نیمکره‌ی چپ‌ مغزشان می‌شود.( در مورد دست چپ‌ها برعکس این قضیه صدق می‌کند)، حال اگر این افراد کارهایی مانند مسواک زدن را با دست مخالف خود انجام دهند، باعث فعال کردن نیمکره‌ی دیگر مغز می‌شوند.

تمرینات تقویت نیمکره‌های مغز برای کودکان

در ادامه به ۳ تمرین می‌پردازیم که علاوه بر اینکه باعث ارتباط بیشتر بین دو نیمکره می‌شود، می‌تواند کودکان خانواده را نیز سرگرم کند و به آنها برای تقویت مغزشان کمک کند. شما می‌توانید این ۲ تمرین را به صورت مسابقه در خانواده به اجرا دربیاورید :

  • نقاشی کردن با هر دو دست به طور همزمان.
  • نوشتن یک متن بدون نقطه. به این صورت که یک نفر متنی را برایتان بخواند و شما آن را بدون هیچ نقطه‌ای بنویسید. البته برعکس این تمرین را هم می‌توانید انجام دهید، یعنی متن را با یک نقطه بیشتر بنویسید به این صورت که برای حرفی مانند “ت” که دو نقطه دارد سه نقطه بگذارید.
  • تمرین زیر را نیز انجام دهید که به تقویت عضلات مغز کمک شایانی می‌کند:آزمون استروپ

نوشتن و استفاده از دو دست، با هدف تقویت ارتباط دو نیمکره مغز

یک باوری بین مردم وجود دارد مبنی بر اینکه چپ‌دست‌ها باهوش‌تر هستند. باید به شما بگوییم به دلایل مختلف، این باور درست است! شاید یکی از این دلایل این باشد که برای مثال دست چپ‌ها هنگام استفاده از موس کامپیوتر و ابزار‌هایی از این قبیل مجبورند از دست راست‌شان (دست مخالف) استفاده کنند و همین موضوع باعث ارتباط بیشتر بین دو نیمکره‌ مغزشان می‌شود.


مطلب پیشنهادی: آموزش رایگان تندخوانی


شما هم از همین الان شروع کنید و برای انجام بعضی از کارها از دست مخالف‌تان استفاده کنید. به شما قول می‌دهم اگر در انجام چنین تمرین‌هایی مداومت داشته باشید، ارتباط بین دو نیمکره‌تان به حدی می‌رسد که حتی می‌توانید با دست مخالف‌تان به خوبی بنویسید.

در ادامه پیشنهاد می‌کنم، ویدئو زیر را که درباره چگونگی استفاده همزمان از دو نیمکره مغز و تمرینات تقویت آن است را مشاهده کنید:

[maxbutton id=”4″ url=”http://s9.picofile.com/file/8328434768/%D9%84%D8%B0%D8%AA_%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87_18.mp3.html” text=”دریافت فایل صوتی” ]

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

14 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید