توسعه فردی با سبک ده نمکی…؟

توسعه فردی به سبک ده نمکی
ده نمک نام یک روستا در سمنان است، یک روستای گلی و خشک، کار عمده مردم این روستا کندن سنگ نمک از کوه مجاور است.سنگ­ها به خانه آورده و ­کوبیده می­‌شود تا به نمک قابل مصرف تبدیل شود و بعد برای فروش به شهر برده می‌شود
نمک در ایران چقدر قیمت دارد؟ چقدر نمک باید کوبیده شود تا نیاز یک خانواده تامین شود؟ آیا این میزان وقت و انرژی برای درست کردن نمک به صرفه است؟ آیا درآمد حاصله ارزش این کار را دارد؟و مهم تر از همه، چرا افراد این روستا به این کار ادامه می­دهند و چرا به شهر برای انجام کار­های دیگر نمی­روند؟
دلیل مقاومت این مردم در برابر تغییر چیست؟ ترس؛ ترس از اینکه بعد از رفتن از روستا چه بلایی سرشان می‌­آید، آیا باز هم می­‌توانند منبع درآمدی برای خود داشته باشند؟ آیا ارزش ندارد که یک کار جدید را تجربه کنند به امید سود بیشتر و رفاه بیشتر؟؟
ده نمک فقط یک روستا نیست، ده نمک تمام ترس هایی است که مانع تغییر کردن ما می­‌شوند کارهایی است که ما همیشه انجام می­­‌دهیم، کارهایی که شاید سود چندانی ندارد اما ما نمی‌­توانیم از آن دست بکشیم و به کار دیگری مشغول شویم، چون می‌­ترسیم داشته­‌هایمان را از دست بدهیم.
ده نمک رشته ایست که بی‌­علاقه به آن ادامه می­‌دهیم، و فقط می­‌خوانیم تا مدرک بگیریم، تا پشت کنکور نمانیم؛ ده نمک کاری است که سال­ها انجام می­‌دهیم، اما سودش کمتر از فرسایش ماست، ده نمک ارتباطاتی است که حاضر به قطع کردنشان نیستیم با تمام ضررهای که متحمل می­‌شویم، از ترس تنهایی؛ ریسک­هایی که حاضر به انجامشان نیستیم. و شاید ده نمک اموری است که می‌­دانیم باید فرا بگیریم اما یک ترس بیجا نمی­‌گذارد.
همه ما توانایی­های خاص خودمان را داریم، شناخت این توانایی ها مشروط به بکارگیری آن­هاست، تا زمانی که از داشته­‌هایمان دست نکشیم نمی‌توانیم خودمان را توسعه دهیم. تغییرپذیری می­تواند دنیایت را تکان بدهد، در برابر تغییر مقاومت نکن.

گاهی باید شاخه‌­های زیر پایمان راببریم تا بفهمیم بال داریم برای پرواز و صعود

[maxbutton id=”2″ ]

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید