تکنیک پومودورو چیست؟ آموزش مدیریت زمان با استفاده از تکنیک پومودورو

احتمالا تا به حال، برای شما هم پیش آمده که در مدیریت زمان خود برای مطالعه و کتابخوانی، مشکل داشته باشید. به عنوان مثال: احتمالا برای شما هم پیش آمده که لیست کارهای روزانه ای را برای خود مشخص کرده اید، ولی نتوانسته اید تا پایان روز، آنها را به پایان برسانید. احتمالاً از تنها کاری که زده اید، کتاب خواندن بوده است. باید به شما بگوییم که این مساله، قابل حل است! در این مقاله، قصد داریم شما را با تکنیک پومودورو، آشنا کنیم که میتواند در مدیریت زمان روزانه، به شما کمک کند. پس در ادامه با مرتا همراه باشید.

تکنیک پومودورو (Pomodoro) چیست؟

تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique)، روشی بسیار ساده جهت مدیریت زمان است که برای اولین بار توسط فرانچسکو چیریلو (Francesco Cirillo)، ابداع شد. تکنیک پومودورو، بیانگر این موضوع است که “مهم نیست شما چه شغلی داشته باشید”! زیرا با استفاده از این تکنیک، می‌توانید به سادگی زمان خود را جهت انجام تمامی کارها مدیریت کنید. در حال حاضر نیز، مشاغل بسیاری از این تکنیک در جهان استفاده می‌نمایند و زمان خود را به راحتی مدیریت می‌کنند.

اگر می‌خواهید  برای خود یک سیستم دائمی و استاندارد مطالعه ایجاد کنید و مدت زمان کوتاهی را روزانه به کتاب خواندن اختصاص دهید، حتما از این تکنیک استفاده کنید. استفاده از تکنیک پومودورو، تنها به یک سن خاص یا گروه تخصصی مربوط نمی‌شود و تمامی افراد از سنین کودکی تا بزرگسالی می‌توانند جهت انجام تمامی کارهای خود از این تکنیک استفاده کنند.

پومودورو، در زبان ایتالیایی به معنی “گوجه فرنگی” است و مخترع این تکنیک در آغاز به دلیل زمان سنجی که به شکل گوجه فرنگی بود ایده‌ای به ذهنش رسید و تصمیم به انجام کارهای خود گرفت و سپس این تکنیک را ابداع نمود به همین دلیل به این روش، تکنیک گوجه فرنگی نیز می‌گویند.

این تکنیک، می‌گوید یک ساعت خود را به دو بخش ۲۵ دقیقه‌ای که مختص کار است و دو بخش ۵ دقیقه‌ای که زمان استراحت است تقسیم کن. در مدت زمان ۲۵ دقیقه‌ای که مربوط به کار است نباید تنبلی کنید و تنها باید توسط یک زمان سنج، هدف خود را دنبال نموده و کارتان را انجام دهید. در مقابل آن، زمانی را که استراحت می‌کنید باید به دور از دغدغه کاری‌تان تنها به استراحت، گوش دادن به موسیقی، غذا خوردن و به طور کلی کارهایی که در زمان استراحت خود انجام می‌دهید بپردازید.

اگر این شیوه را دنبال کنید و به کار خود ادامه دهید مطمئنا در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانید به اهداف بلند مدت خود در مدت زمان بسیار کوتاهی برسید.

آموزش مدیریت زمان با استفاده از تکنیک پومودورو
آموزش مدیریت زمان با استفاده از تکنیک پومودورو

چرا باید از تکنیک پومودورو استفاده کنیم؟

کدام انسانی را می‌توان پیدا کرد که از سامان‌دهی به کارهای خود ناراضی باشد و از نظم در کارها خوشش نیاید؟ به طور قطع تمامی انسان‌ها بدون در نظر گرفتن سن خاصی، علاقه‌مند هستند تا کارهای خود را به موقع و در زمان‌بندی مشخصی انجام دهند اما خیلی از افراد چگونگی انجام این کار را نمی‌دانند. تکینک پومودورو، یکی از شیوه‌های بسیار رایج و جذاب در سراسر جهان است که افراد با استفاده از آن می‌توانند به جهت زمان‌بندی درست هدف خود را دنبال نمایند. رمز موفقیت افراد پرمشغله که به تمام کارهای خود می رسند این است که امور خود را به صورت پمودورویی انجام می دهند. مثلا: ۲ پومودور برای ورزش ،۴ پومودورو برای مطالعه ،۱ پومودورو برای جلسه با تیم و …

دستاوردهای بسیاری را می‌توانید با استفاده از تکنیک گوجه فرنگی به دست آورید که در ادامه به چند نمونه مهم آنها اشاره می‌کنیم:

  • افزایش تمرکز جهت انجام کارها
  • از بین بردن وقفه در هنگام کار
  • بالا بردن نظم در کار و زندگی
  • تقویت اعتماد به نفس
  • افزایش اراده در هنگام انجام صحیح کارها
  • بالا بردن انگیزه و روحیه
  • بهبود عملکرد کارها
  • شادی و نشاط بیشتر
  • و …

همان‌گونه که ملاحظه فرمودید، دستاوردهای بسیاری را می‌توان برای استفاده از تکنیک پومودورو عنوان نمود که ما به اصلی‌ترین آنها اشاره نمودیم. بنابراین اگر شما نیز فردی هستید که می‌خواهید به کارهای خود نظم خاصی دهید و کتاب خواندن را در آن بگنجانید، می‌توانید از این شیوه جهانی که در تمامی مشاغل بسیار موثر واقع شده است و علاوه بر تقویت روحیه، موجب بهبود عملکرد فردی  و رشد شخصی نیز می‌شود استفاده نمایید.

معرفی ابزارهای کاربردی پومودورو

نرم افزارهای کاربردی بسیاری برای استفاده از تکنیک گوجه فرنگی (فن پومودورو) تولید شده است که در این بخش، برخی از این برنامه‌های کابردی را جهت استفاده در دستگاه های مختلف برای شما معرفی می‌کنیم.

سیستم عامل‌های کامپیوتری: سیستم عامل‌های مختلف کامپیوتری از بخش Timer موجود در ساعت، جهت زمان بندی سیستم استفاده می‌نمایند و لازم به نصب نرم افزار ندارند. اما اگر قصد دارید از نرم افزار به خصوصی برای دنبال کردن قوانین پومودورو استفاده کنید، ما به شما Focus Booster و PomoDone را پیشنهاد میکنیم.

سیستم عامل‌های اندروید: اگر از گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید، می‌توانید از نرم افزارهای بسیاری که شامل تکنیک پومودورو هستند بهره‌مند شوید. به عنوان مثال: برنامه PomoDone و  Sand Time و Focus To-Do از جمله نرم افزارهایی هستند که می‌توانید به سادگی به وسیله آنها، تکنیک پومودورو را استفاده نمایید. یعنی مدت زمان ۲۵ دقیقه را جهت انجام کار و ۳ الی ۵ دقیقه را جهت استراحت خود تنظیم نموده و برنامه زمان بندی‌تان را آغاز نمایید.

سیستم عامل‌های IOS: در نهایت نرم افزارهایی که برای گوشی‌های آیفون معرفی شده است عبارتند از Tomato Productivity Timer و Pomo Done. در صورتی که از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنید می‌توانید به سادگی کارهای خود را به وسیله این نرم افزارها به صورت برنامه زمان بندی شده انجام دهید تا علاوه بر کاهش اتلاف وقت، بتوانید در مدت زمان تعیین شده با تمرکز بیشتری کار خود را انجام ادامه دهید.

سخن پایانی

ما در این مقاله، تلاش نمودیم تا روش‌هایی را جهت مدیریت زمان با کمک تکنیک پومودورو را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید زمان خود را جهت انجام کارهای‌تان به درستی مدیریت نموده و از اتلاف وقت خود جلوگیری کنید. اگر از پومودورو استفاده کردید یا برای اولین بار میخواهید از این تکنیک استفاده کنید، تجربه خود را در بخش نظرات، با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید