کلمه‌ ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد !

هدفگذاری به روش یک کلمه

کم کم که به آخر تقویم می‌رسیم و روزهای سال جاری رو به اتمام می‌روند، دوست داریم در کنار تحول بخشیدن به خانه و رخت و دوروبرمان، درونمان را هم نو کنیم.سال گذشته و عملکرد یکساله‌مان را تحلیل می‌کنیم و به دنبال هدفگذاری اصولی و قابل اجرا برای سال جدید هستیم.

همه‌ ما حداقل یک کتاب یا مقاله راجع به هدفگذاری خوانده‌ایم و روش‌های کتاب را به کار بسته‌ایم. اما احتمالا برای شما هم پیش آمده است که خلاف اهداف مکتوب عمل کرده باشید. یا حتی هنوز چند ماهی از ابتدای سال نگذشته برگه هدفگذاری را در لابه‌لای کاغذهای باطله دور انداخته‌ باشید.

یک راه حل جایگزین و کاربردی تر برای هدفگذاری روش ” یک کلمه ” است. چند روزی باید فکر کنید، تمرکز کنید، قلبتان را برای انتخاب “یک کلمه” برای یک سال پیش رو آماده کنید، ارزش‌هایتان را بررسی کنید.سپس به جای نوشتن جملات انتزاعی یا اهدافی دور از ذهن فقط و فقط “یک کلمه” ملموس را برای سال جدید انتخاب کنید.

برای مثال دوستی کلمه‌ی ” صمیمیت ” را برای سالش انتخاب کرد. او در هر لحظه این سال تمام برنامه اش را برای عملی شدن این کلمه در روابطش، خانواده‌اش و محل کارش انجام داد.

وقتی شما یک کلمه برای سالتان انتخاب می‌کنید، این کلمه خط کش شماست برای انجام دادن‌ها و یا انجام ندادن‌هایتان. معیار شما برای گذراندن روز ، ثبت نام در دوره های آموزشی، انتخاب شغل و … یک کلمه‌تان می‌شود و یا حتی یک کلمه تان گاهی به شما اجازه نمی‌دهد کارهایی را انجام دهید. چون درمسیر آن کلمه نیست. شما معیار “نه گفتن‌تان ” را پیدا می‌کنید.

چطور یک سال را در یک کلمه جمع کنیم ؟

یک کلمه شما باید مطابق ارزش‌ها و اهداف شما باشد. بعد از تمرکز بسیار و یافتن یک کلمه‌ حتما سعی کنید آن را به ۳ نفر از نزدیک‌ترین دوستانتان که پیشرفت شما برایشان اهمیت دارد بگوئید. این باعث می‌شود آنان هرچند وقت یکبار از شما درباره‌ی روند پیشرفتتان در رسیدن به کلمه سال شما سوال کنند. این پرسش نیرو محرکه‌ شماست برای تلاش بیشتر.

حتما کلمه‌تان را روی یک قاب زیبا بنویسید و در محلی که بیشتر جلوی چشمتان است نصب کنید. می‌توانید پسورد موبایلتان را به کلمه سال تغییر دهید تا همیشه به یاد آن باشید .

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که چطور تمام اهداف و ارزش‌هایمان  را برای یک سال در کلمه‌ای بگنجانیم؟

در جواب باید بگویم که « قدرت در سادگی است » نه پیچیدگی. هر چقدر که شما ارزش‌هایتان را پیچیده‌تر بیان کنید فرآیند رسیدن به آن را نیز پیچیده‌تر کرده‌اید.

چند نمونه از دوستانی که قاعده یک کلمه را در زندگی‌شان اجرا کرده اند :

خانمی خانه‌دار که کلمه سالش را “عشق” برگزیده بود و تماما سعی داشت در سال جدید ارتباطاتش را با خانواده و اطرافیان بهبود بخشد.

یا دوست دیگری که کلمه سالش را ” ایمان ” انتخاب کرده بود و دوست داشت در سال جدید هرکاری برای تقویت ایمان و معنویتش انجام دهد.

مارکر که مدیر یک مجموعه است کلمه سالش قاطعیت است و تلاش می‌کند در انتخاب‌هایش قاطع عمل کند .

من به شما تبریک می‌گویم اگر شما تا به اینجای این مقاله را خوانده اید به کمپین یک کلمه ای ها پیوسته اید .

کلمه‌ خود را می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید