تند نخوانید! حرفه‌ای مطالعه کنید

در بحث ارائه راه حل برای تمام کردن یک کتاب به انتخاب کتاب مناسب، رفع عادت های غلط مطالعه و داشتن برنامه‌ روزانه برای مطالعه پرداختیم. در واقع راهبردهایی برای قبل از شروع کتاب را بیان کردیم. اما هنگامی که کتاب را باز می‌کنیم طبق روال موجود نیمکره ی چپ مغز فعال شده و ما را به سمت ترتیبی مطالعه کردن سوق می دهد. یعنی شروع مطالعه از مقدمه ی کتاب تا انتها.

تند نخوانید! حرفه‌ای مطالعه کنید

اما این اشتباه است که ما الزاما از اولِ کتاب شروع به مطالعه کنیم

اگر کتابی که میخوانیم داستانی نباشد و جنبه ی آموختن و یا ماموریت انتقال یک تفکر و بینش را داشته باشد لازم نیست که خواندن آن حتما از اول کتاب شروع شود. در این مواقع می توانید با نگاه کردن به فهرست کتاب، از آن قسمتی که ذهن تان با محتوای آن آشنا نیست خواندن را شروع کنید. چون وقتی یک نویسنده مطالب را تیتربندی می کند، در هر تیتر محتوای خاص خود را ارائه می دهد و محتوای آن الزاما به محتوای تیتر قبلی وابسته نیست و این امکان به شما داده می شود که در ابتدا به خواندن آن بخشی از کتاب بپردازید که در حال حاضر به آن نیاز دارید.
البته اجباری به شروع کردن کتاب از نیمه آن نیست. هدف بحث ما این است که این قضیه برای شما روشن شود که الزامی راجع به اینکه تمام صفحات یک کتاب را از ابتدا تا انتها بخوانید، وجود ندارد.
من اخیرا یک کتاب آموزشی را مطالعه می کردم که برای هر مبحث حدوداً ۵ یا ۶ مثال می آورد و من گاهی با خواندن اولین مثال کاملاً متوجه موضوع می شدم و به خواندن مابقی مثال ها نمی پرداختم.

اگر از حرفه ای های خرید کتاب باشید با نگاه کردن به فهرست کتاب و خواندن قسمت هایی از آن با محتوا و نحوه ی بیان نویسنده آشنا می شوید سپس اقدام به خرید آن می کنید

[maxbutton id=”4″ url=”http://s9.picofile.com/file/8327758934/%D9%84%D8%B0%D8%AA_%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87_12.mp3.html” text=”دریافت فایل صوتی” ]
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید