چطور یک مطالعه درست داشته باشیم؟

رمان بخوانیم

بعد از این که درست خواندن آموخته شد، باید ببینیم که اصولا چه چیزهایی خواندن یا مطالعه تلقی می‌­شود.

خواندن یا مطالعه کردن با دو هدف روبه روست:
۱٫خواندن برای افزایش اطلاعات
۲٫  خواندن برای فهمیدن

هر دو نوع این خواندن در جای خود مناسب و کارآمد است اما باید یاد بگیریم که چه کتابی و چه مطلبی را با چه هدفی بخوانیم و متناسب با آن برای مطالعه وقت بگذاریم.

اولین تعبیر مطالعه، خواندن چیزهایی مانند روزنامه، مجله، فکاهی و یا هر چیز دیگری که درباره مسائل جاری صحبت می­‌کند، که طبق ذوق و استعداد ما برای ما قابل فهم است، این دست از مطالب دایره معلومات ما را افزایش می­‌دهد ولی درک ما را بهبود نمی­‌بخشد؛ چون درک فرد قبل از شروع به خواندن با آن مساوی بوده است.

دومین تعبیر مطالعه آن است که فرد سعی کند آن چه را از ابتدا اصلا نمی‌­فهمد بخواند در اینجا، مطلبی که خوانده می‌­شود از سچگونه کتاب بخوانیم؟طح فکر خواننده بالاتر است. در این گونه ارتباطات باعث بالا بردن سطح درک و فهم بیشتر می­شود و یادگیری به منظور فهمیدن است.

نکته مهم این جاست هیچ تقسیم بندی قطعی وجود ندارد تا ببینید کتابی که می­‌خوانید جزو کدام دسته است، این امر به خود شما برمی­‌گردد، ممکن است کتاب‌های تاریخی برای شما فقط افزایش اطلاعات باشد ولی برای دوستتان باعث افزایش فهم شود.

لطفا با نوعی ظلم نخواهید که به قطع بگویید این کتاب ها در این دسته قرار می­‌گیرد، مثلا تمام رمان ها و داستان ها را در دسته اول و افزایش اطلاعت قرار ندهید، رمان و داستان خوب به شما دید تازه‌ایی می‌­بخشد که باعث می­‌شود دنیا را با نگاه جدیدی بنگرید.

برای اینکه مرز تقریبی بین افزایش اطلاعات و درک مطلب را مشخص کنید، به خودتان فکر کنید و ببینید با چه مسائلی بیشتر سر و کار دارید و چه اطلاعاتی برایتان تقریبا تکراری ست و خواندن آن دست کتاب ها فقط به حجم مطالب قبلی آموخته شده اضافه می­‌شود، احتمالا این کتاب­ها برای شما فقط افزایش اطلاعات را به دنبال خواهد داشت. چند کتاب انتخاب کنید که تا به حال چیزی پیرامون آن نخوانیدید و سعی کنید با خواندن و فهمیدن آن کتاب درک خود را بالاتر ببرید. درک تازه به معنای کشف مطالبی جدیدی است که تا به حال با آن سر و کار نداشتید.

این نوع خواندن به مراتب پویاتر است و محتاج مهارت بیشتر، مهارت‌هایی که یک خواننده فعال بلد است و با کمک آن به سطح درک خود کمک می­کند.

اگر خواننده فعال نیستید و دنبال افزایش عمق دیدگاهتان هستید هر چه زود تر برای یاد گرفتن کتاب خوانی اقدام کنید.

[maxbutton id=”5″ ]

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید