چرا معرفی کتاب سنت خوبی نیست!؟

معرفی کتاب خوب

تا به حال شده یکی از رفقایتان کتابی را به شما پیشنهاد کند. بعد صفحه صفحه و سطر سطر درباره آن حرف بزند و تعریف نماید؟ مثلاً به شما می گوید از خواندن این کتاب به هیچ وجه پشیمان نمی‎شوید و این کتاب برایتان بسیار فوق العاده خواهد بود. بعد موقعی که شما با هدف رو به رو شدن با یک کتاب فوق العاده سراغش می روید، به صفحه بیست نرسیده، کتاب شما را ناامید می کند. کتاب را به کناری می اندازید. احتمالا عذاب وجدان می‎گیرید از اینکه شاید ساده از کنار کتاب گذشته اید. کتابی که از نظر دوستتان فوق العاده بوده. اما کتاب هم به معنی واقعیِ کلمه، کششی برای شما نداشته است!

فکر می‎کنید ماجرا از چه قرار است؟ چرا کتابی که دوستتان را تحت تاثیر قرار داده شما را متاثر نکرده است؟ آیا دوستتان اغراق کرده؟

ماجرا از این قرار است هر کدام از ما نوعی جهان زیسته داریم! و وقتی کسی کتابی را فوق العاده معرفی می‎کند دلیل نمی‎شود برای جهان شما هم فوق العاده باشد. اساس معرفی کردن، کار بیهوده‎ای نیست و نمی‌توان به همه کتابهایی که معرفی می‌شوند بی‌توجه بود؛ فقط باید انتظار‎های به اندازه از آن‎ها داشت.
کمی جدی تر به مطالعه‌هایتان نگاه کنید. متوجه می‎شوید که می‎توانید مرزهای زیادی برای علاقه هایتان را مشخص کنید. ‎
حالا سعی کنید افرادی را پیدا کنید که از نظرتان جهانی شبیه شما دارند. معرفی کتاب‎های این افراد می تواند بسیار کار گشا باشد.
ما در دنیایی نسبی زندگی می‎کنیم. کمتر چیزی وجود دارد که برای آن بشود حکم کلی داد. مخصوصا وقتی با دنیایی آدم‎ها سر و کار داشته باشیم.

با این اوضاع نمی‎توان انتظار داشت که همه معرفی کتاب ها مطابق میل شما باشد.

یک پیشنهاد برای شما که دنبال کتاب های مورد علاقه خود می‎گردید: کتاب‎هایتان را پیش از خرید تست کنید.
احتمالا نرم افزارهای کتاب پی دی اف را می‎شناسید. اکثر نرم افزار‎های کتاب بخشی به عنوان تست کتاب دارند. در این بخش چند صفحه از کتاب را به صورت نمونه در اختیار شما قرار می دهد. تا قبل از خریدی بخشی از این کتاب را مزه مزه کنید.
قبل از خرید کتاب‎ها بخشی از هر کدام را به صورت نمونه بخوانید. این طور راحت‎تر کتاب‎های خوب را پیدا می‎کنید.
البته من از اهمیت داشتن چند جلد کتاب نچسب و بد مزه توی کتاب‎خانه ام غافل نمی‎شوم. این کتاب‎ها شکرگزاری من را نسبت به کتاب‌های خوب کتابخانه‎ام بیشتر می‎کند.
بهترین کار این است که از پیشنهادات دیگران انتظار معجزه نداشته باشیم. و در عین حال پیشنهادات را پشت گوش نیاندازیم گاهی از بین همین نوشته ها چیزهای خوبی به دست می‎آید.

یافتن کتاب بر اساس نیاز نیز می‌تواند راه خیلی خوب و موثری باشد. برای کشف این نیاز ها پیشنهاد می‌کنم مقاله “پاسخ این سوالات شما را به کتابهای خوب می‌رساند” را بخوانید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید