سحرخیزی و چالش 5صبح؛ زمان طلایی افراد کتابخوان

همه ما قادریم در زندگی به موفقیت و خوشبختی برسیم. کافی است تصمیم بگیریم تا تحولی در زندگی‌مان ایجاد کنیم. باید تغییر را از صبح‌ هایتان آغاز کنید. عادات صبحگاهی و اولین کارهایی که در شروع روزتان انجام می دهید نقشی اساسی در موفقیت شما دارند. بدترین زمان خواب برای حافظه انسان، خواب بین الطلوعین است. طلوع فجر تا طلوع آفتاب. خواب تا لنگ ظهر هم می‌دانید که چقدر کسالت آور است. تنظیم برنامه خواب و سحرخیزی برای مغز و رشد فردی بسیار مهم است.

شما احیاناً امروز صبح موقع بیدار شدن ، دکمه Snooze گوشی تان را لمس نکرده‌اید؟ چیز جدیدی نیست. خیلی از مردم امروز این کار را کرده‌اند. شما با استفاده از دکمه Snooze (چرت زدن)‌، پیام مشابهی را به مغزتان می‌فرستید و در نتیجه نمی‌توانید از روزتان به نحو احسن استفاده کنید. نمی‌توانید شاد باشید.

سحرخیزی؛ راه حل تمامی این مشکلات است!

راه حل چیست؟ هر شب قبل از خواب ،هدفتان از زود بیدارشدن را به خود یادآوری کنید. و صبح هنگامی که زنگ موبایلتان را می‌شنوید ، از تخت بیرون بیایید و روزتان را آغاز کنید.

روزهایی که صبح زود با بهترین دوستمان قرار کوهنوردی داریم یا مثلا شب عروسیمان، معمولا شب قبلش از هیجان نمی‌خوابیم. این چه نیرویی است که باعث می‌شود خواب از چشمانت رخت بربندد؟ این به نگرش انسان مربوط می‌شود. این هشیاری برای این است که می داند فردا چه کارهایی باید انجام دهد. می‌داند که فردا روز فوق العاده‌ای است. اگر ما هم این نگرش را داشته باشیم بیدار شدن ساعت ۵ صبح اصلاً سخت نخواهد بود. ببینید چه چیزی شما را هیجان زده می‌کند؟ از همان استفاده کنید برای انگیزه سحرخیزی.

کارهای برای سحرخیزی میتوان انجام داد.

پیشنهادات هال الراد در کتاب صبح جادویی

هال اِلراد در کتاب صبح جادویی نیز چند پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید در چالش ۵ صبح از آنها استفاده کنید:پیشنهادات کتاب صبح جادویی در سحرخیزی

 • سکوت هدفدار: آگاهانه تصمیم بگیرید که لحظاتی را از دغدغه‌ ها و مشکلات روزمره‌تان جدا شوید و در سکوت بگذرانید
 • تلقین با عبارات مثبت :  کاغذی بردارید و مشخصات  آن کسی را که می‌خواهید به آن تبدیل شوید بنوسید. سپس تاکید کنید که امروز چه کارهایی را می‌توانید برای تبدیل شدن به آن آدم جدید انجام دهید. مثلا برای خود بنویسید : «من تعهد می‌دهم روزی ۲ساعت مطالعه کنم»
 • تجسم :  رویاهای خود را تجسم کنید و ببینید. خودتان را ببینید که با شور و اشتیاق فراوان به آرزوهایتان رسیده اید
 • ورزش صبحگاهی : دیگر نیاز به توضیح ندارد. اگر ورزش کردن را جزو فعالیتها و عادات روزانه‌ تان قرار دهید ، گامی بزرگ در موفقیت و دستیابی به اهدافتان برداشته‌اید. در مورد اینکه چه حرکاتی را انجام دهید ، بهتر است سرچ کنید.
 • خواندن : خیلی از افراد موفق جهان ، تجربیاتشان را در کتاب هایشان با شما به اشتراک گذاشته‌اند. از آنجایی که ممکن است در طول روز به خاطر مشغله‌های کاری و زندگی زمانی برای کتاب خواندن نیابید ، لطفاً خواندن را در برنامه صبحگاهی‌ تان بگنجانید.
  (در همین رابطه بخوان برای موفقیت های سایت مرتا را دنبال کنید)
 • نوشتن : نوشتن باعث تسریع در رشد فردی می‌شود. نوشتن کمک می‌کند بیشتر با خود واقعی تان آشنا شوید و بهتر بتوانید خود را تعالی ببخشید. خلاصه بگویم نوشتن معجزه می‌کند. امتحان کنید!
  (در همین رابطه بخوانید : معرفی یک کتاب خوب برای نویسندگی)

همانطور که دیدید ، روش‌های من علاوه بر تطابق نسبی‌ای که با روش هال الراد دارد ، یک روش شخصی است برای خودم . شما نیز باید سعی کنید طبق زمان و شرایط فیزیکی و محدودیتهایی که دارید برنامه‌های مربوط به خود را داشته باشید. نکته حائز اهمیت این است که شما زمانی را برای عمیق شدن روی خود و تمرکز بر رشد فردی‌تان داشته باشید. اگر فقط صبحها ۱۰ دقیقه زمان دارید، هر کدام از کارها را در یکی دو دقیقه انجام دهید. یک دقیقه در روز کتاب خواندن بهتر است از کتاب نخواندن!
(در همین رابطه بخوانید : چگونه روزی سه ساعت مطالعه می‌کنم؟)

پیش نیازهای چالش سحرخیزی (چالش ۵ صبح):

شما باید ابتدا این موارد را رعایت کنید تا بتوانید صبح ها از تشک گرم و نرمتان بلند شوید:

 1. تلفن همراهتان را از خود دور نگه دارید و نزدیک به مکانی قرار دهید که قرار است اولین کار صبحگاهی را انجام دهید. مثلا تلفن من نزدیک به آشپزخانه و دور از هرگونه صندلی و مبل است. برای خاموش کردن آلارم آن مجبورم از تخت بلند شوم و تا آنجا بروم. بدیهی است که با خوردن یک لیوان آب ، اعمال صبحگاهی من آغاز می‌شود.
 2. حتما از شب قبل بدانید که فردا دقیقا و تاکید می‌کنم دقیقاً چه کاری قرار است انجام دهید؟
 3. شب قبل به موقع بخوابید. سعی کنید حداقل ۵ساعت خوابیده باشید. وگرنه ممکن است مغزتان با شما یاری نکند.
 4. به گذشته خود توجهی نکنید. شما می‌توانید! به خودتان اعتماد داشته باشید
 5. همه موارد صبحگاهی را واجب نیست هر روز انجام دهید. مثلا من هر روز ۸ دقیقه دوش نمی‌گیرم! اما سعی کنید حداقل به مدت ۳۰ روز یکی از عادات فوق را همراه با سحرخیزی انجام دهید.
 6. و مورد ششم که خیلی هم اهمیت دارد، این است که هرگز در ساعات اولیه بیداری، ننشینید. ایستاده باشید یا در حال حرکت باشید. اجازه دهید خواب کامل از سرتان بپرد.

 

چالش سحرخیزی؛ گامی بزرگ برای موفقیت!
هم طناب شانس شما را در رسیدن به اهدافتان تا ۹۵ درصد می‌رساند

 

همانطور که در عکس فوق می‌بینید، مهمترین نکته در هر چالشی داشتن یک هم طناب است. فردی که به شما انگیزه بدهد شما را بیدار کند و در رقابت با هم ، به هوای هم یک تصمیم جدی برای موفقیت بگیرید و در موفقیت یکدیگر تاثیرگذار باشید.

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید