آموزش تندخوانی برای دانش آموزان

امروزه، بسیاری از افراد طرفدار مطالعه، به فکر شروع یادگیری تندخوانی هستند. در ایران، دوره های آموزش تندخوانی مختلفی با نام های مختلف برگزار می‌شود. دوره قدرت مطالعه در این بین، یکی از بهترین این دوره هاست است. اما اول باید فهمید که تندخوانی یعنی چه؟ اگر نمی دانید که تندخوانی چیست، پس در ادامه همراه باشید.

تندخوانی چیست؟

اگر سرعت چشم، وسعت دید و دقت چشم افزایش پیدا کنند، شما تبدیل به یک فرد تندخوان شده‌اید. البته این کافی نیست. مانند این است که شما ناگهان ۱ لیتر آب را در یک لیوان معمولی بریزید. بنابراین باید گنجایش ظرف‌تان هم بیشتر کنید. یعنی تمارین تقویت مغز، افزایش ارتباط بین دو نیمکره و حافظه نیز مکمل تندخوانی خواهد بود. افراد تندخوان با عبارتخوانی و یافتن کلمه‌های کلیدی سرعت بیشتری نسبت به بقیه افراد در کتاب خواندن دارند. خیلی‌ها فکر می‌کنند تندخوانی یعنی سر‌سری خواندن اما در واقع اینطور نیست.

تندخوانی: به معنی حرفه‌ای خواندن است و در دو مرحله از مطالعه بیشترین کاربرد را خواهد داشت. یکی پیش‌خوانی و دیگری مرور. انسان‌های کتابخوان، برای انتخاب و بررسی کتاب از پیش‌خوانی بهره می‌برند و برای به یادسپاری و دوره‌ی آنچه خوانده‌اند، مرور می‌کنند.

نکته قابل تامل این است که مدارس ژاپنی‌، از کلاس چهارم به کودکانشان مهارت‌های تندخوانی را آموزش می‌دهند. همچنین با توجه به سرانه مطالعه بسیاری از کشورهای دنیا می توان متوجه شد که که سرعت خوبی در مطالعه دارند.

 

مهمترین تفاوت ما با بقیه دوره‌ها، محتوای آموزشی ما است. تمام محتوای آموزشی و متن‌های تمرینی، درباره روش‌های کتاب و کتابخوانی است و شما علاوه بر تندخوانی، ۵ روش دیگر مطالعه حرفه‌ای را یاد می‌گیرید که عبارتند از:

 1. مطالعه اجمالی (تندخوانی)
 2. مطالعه تحلیلی
 3. فوتوریدینگ (مطالعه ناخودآگاه)
 4. مطالعه تطبیقی
 5. مطالعه امتحانی
 6. مطالعه داستانی

چگونه تندخوانی برای درس خواندن می تواند مفید باشد؟

برای داشتن یک مطالعه موفق لازم است از روش صحیح درس خواندن استفاده کنیم. روشی که با تکیه بر مرور، برای دانشجویان و دانش‌آموزان، روشی بهینه و پربازده باشد. آنچه که می‌خوانند را درست و سریع بخوانند و به موقع آن را به خاطر بیاورند.

دانشجویی که وارد دانشگاه می‌شود، بیش از 22هزار ساعت زمانش را صرف درس خواندن کرده است. اگر مهارت‌های مطالعه را در مدرسه آموزش می‌دادند، می‌توانست این زمان را نصف کرده و بقیه را صرف دوره دروس جهت تسلط بیشتر یا کسب مهارت‌های کسب و کار و زندگی کند.

تندخوانی برای درس خواندن در دو جا استفاده می‌شود:

1. پیش‌خوانی

2. مرور کردن


خرید دوره تندخوانی (رایگان شد)

در این دوره ، مختصر و مفید روشهایی را  آموزش می‌دهیم که در درس خواندن از رقبایتان جلوتر بیفتید.

 

اکنون می‌خواهیم روش کاربردی و عملیِ مطالعه کردن را به شما آموزش دهیم .حداقل یک هفته آن را روی درس هایتان تمرین کنید:

 1. مرور آنچه گذشت (۵دقیقه)

ممکن است کتاب را تازه دارید شروع می کنید. در این صورت این قسمت حذف می شود.

 1. آنچه در قسمت بعد خواهید دید (پیش خوانی ۸دقیقه ای)

موتور تندخوانی تان را روشن کنید. خواندن تیترها، روند مفهومی کتاب، کلمات درشت، اعداد و ابتدای پاراگراف ها از چشم نیندازید. در ۸ دقیقه به صورت اجمالی نگاهی به کتاب بیندازید. کلی نگری و سرعت بسیار مهم است. درک مطلب اصلا مهم نیست.

 1. بررسی سؤالاتی که در ذهنمان ایجاد شد (۲دقیقه)

انتظار دارید این کتاب چه چیزی را به شما آموزش دهد؟
اگر قسمت قبل را درست انجام داده باشید، باید برایتان سوال ایجاد شود. وگرنه با دقت خوانده اید و دیگر اسمش پیش خوانی نیست.

 1. خواندن جدی و تحلیلی (۴۰دقیقه)

شما قبل از یادگیری مهارتهای مطالعه، از همینجا شروع می کردید. مثل فردی که بدون در نظر گرفتن عمق استخر به وسط آن شیرجه می زند. اما حالا می دانید کجای کتاب مهم یا کجای کتاب سخت است که لازم است عمیق و آرام بخوانید. کجای کتاب را می توانید سریع رد کنید. شما راننده ای هستید که می دانید چه جایی آبی و هوای خوبی دارد که کنار بزنید و استراحت کنید و چه جایی جاده صاف و خوب است تا سرعت بگیرید. این خدمتی است که تندخوانی به شما کرده است. اما در این مراحل با پیش خوانی از آن یاد کردیم!

 1. نقشه ذهنی یا درخت حافظه (در همان ۴۰دقیقه مرحله۴)

هنگام مطالعه برای فهم کتاب و تسهیل در مرورهای بعدی باید یاد بگیریم به صورت مؤثر و مغزپسند نقشه ذهنی، مسیر محتوایی کتاب و خلاصه کتابی را که می خوانیم استخراج کنیم. پس از رسم نقشه ذهنی می توانید درستان را تا صدها بار مرور کنید. نقشه ذهنی را زمانی می کشیم که در حین خواندن به پایان فصل برسیم. از همین جهت است که زمان جداگانه ای برای آن پیشنهاد ندادم. در همان مرحله ای که به خواندن جدی و تحلیلی مشغولید، ممکن است به انتهای فصل یا انتهای کتاب برسید. آن لحظه زمان رسم نقشه ذهنی است. خودتان مدیریت کنید.

شاید لینک روبرو بخاطر داشتن ویدئوها و تصاویر، مفهوم نقشه ذهنی را بهتر انتقال دهد : نقشه ذهنی چیست؟ چرا باید از نقشه ذهنی استفاده کنیم؟

 1. مرور آنچه در مرحله ۴ خواندید (۵دقیقه)

آنچه را که مطالعه کردید، تندخوانی کنید و به سرعت مرور نمایید. سپس خودتان را به یک استراحت ۱۵دقیقه ای مهمان کنید و مجدداً خواندن را شروع کنید. مرحله اول را که یادتان نرفته : مرور آنچه گذشت

اگر مخفف حروف لاتین این ۶مرحله را کنار هم قرار دهیم، به روشی به نام rPQSMr  می رسیم. با مشاهده جدول صفحه بعد جمع بندی خواهید رسید

۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱
review Mind Map Study Question Preview review
۵دقیقه ۴۰دقیقه ۱۰دقیقه ۵دقیقه
تندخواندن کندخواندن تندخواندن تندخواندن
مرور نقشه ذهنی مطالعه جدی سوال پیش خوانی مرور آنچه گذشت

همانطور که در جدول می بینید، تندخوانی دقیقا همان جای خالی درک مطلب و دوره دروس را پر می کند. انسان با یک دور مطالعه کتاب متوسط ۲۵% مطالب را به یاد خواهد آورد. اما با این روش شما ۴بار یک متن را می خوانید. بنابراین انتظار می رود نزدیک به ۱۰۰درصد مطالب را به یاد آورید. شاید ابتدا به نظر برسد که این روش جدید وقت زیادی می گیرد ولی چون روشی نظام مند و بسیار منسجم است و بر اساس سیستم یادگیری مغز تدوین شده است، شک نکنید که موقع امتحان مطالب را بهتر به یاد می آورید.

برای درس خواندن مرور کردن خیلی مؤثرتر از این است که همه وقتتان را صرف خواندن و علامت گذاری نکات کنید. ۲۰درصد وقتتان را به خواندن و ۸۰درصد را به یادآوری اختصاص دهید. این کار یادگیری را دو برابر می کند.

جالب است بدانید که این روش ها به هم مرتبط هستند و نمی‌توان فقط یکی از آنها را آموخت. کسی که فقط تندخوانی را بلد است درست مثل این است که از رانندگی فقط گاز دادن را بداند! اگر می‌خواهید بیشتر با سطوح مختلف تندخوانی آشنا شوید، ویدئو زیر را مشاهده کنید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید