آیا کتاب خواندن نیاز به آموزش دارد؟

آموزش با کتاب خواندن و مطالعه

آیا واقعاً کتاب خواندن آموزش می­خواهد یا فقط سواد خواندن و نوشتن برای مطالعه کفایت می­کند؟

شاید یک مثال این معما را حل کند. فکر کنید یک انسان شیفته آب و دریا است. تنها شیفته دیدن آب بلکه شیفته آب‌تنی کردن هم باشد. حالا اگر این فرد بدون اینکه شنا بلد باشد بخواهد وارد دریا شود اولین چیزی که به او می­گویید چیست؟

در حالت عادی می‌­گویید:

وارد منطقه عمیق نشو، یا در دید غریق باش، زیاد دور نشو.

یک‌بار دیگر حرف هایتان را مرور کنید، این حرف‌ها ازنظر هیچ کس عجیب نیست، چون این کارها ضامن سلامت این فرد است و یا شما هیچ‌گاه یک فرد شیفته‌ی دریا را، وسط دریا نمی­ اندازید! و حتی اگر این کار را بکنید، بعد از دیدن منظره غرق شدن فرد نمی­­گویید: نمی‌فهمم او که دریا را دوست دارد پس چرا دارد غرق می­شود؟؟ چرا شنا نمی­کند؟؟ کاملاً واضح است آن فرد آموزشی ندیده، پس عادی است که نتواند شنا کند.

خب منطقی باشیم هر کتاب یک‌دری است و هر خواننده باید یک شناگر باشد، ازآنجایی‌که برای شنا کردن، دقیق‌تر بگویم برای غرق نشدن، شنا کردن را یاد می­گیریم؛ خب حداقل می­توان احتمال داد برای کتاب خواندن هم باید آموزش دید!

آموزشی که نگذارد ما در دریا غرق شویم بلکه کمک کند بهتر در دریای علم بیکران غور کنیم.

اگر به این نتیجه برسید که نیاز به آموزش کتاب خوانی دارید و می­خواهید اقدام برای شروع آموزش بکنید به شما توصیه می­شود بلافاصله این کار را شروع بکنید. یا اگر نمی­توانید بلافاصله اقدام کنید این کار را با کسی در میان نگذارید، اما چرا؟

چون در دنیایی اطراف ما، افراد زیادی هستند که فکر می­کنند همه چیز را بلدند، نکته قابل توجه این جاست این افرادی فکر می­کنند بلد هستند، و حتی خودشان هم نمی­دانند که بلد نیستند!

کافی است که این موضوع را با او در میان بگذارید؛ به یقین او خواهد گفت: خودم یادت می­دهم، چرا پولت را دور می­ریزی؟

دو نکته قابل توجه

اول، این فرد در بهترین حالت به شما یاد می‌­دهد چگونه بنشینید، کتاب را چگونه در دست بگیرید، سعی کنید با چیزی دیگری مشغول نشوید و در جایی بنشینید که نور مناسب دارد و مطمئن باشید تمرکزتان را چیزی بهم نمی‌ریزد و… . اگر فکر می­‌کنید آنچه برای یاد گرفتن نحوه صحیح کتاب خوانی لازم دارید همین هاست! حق با دوست شریفتان است؛ چرا می­‌خواهید پولتان را دور بی­اندازید؟ اگر فکر کردید کتاب­ خواندن همین ها را کم دارد بهتر است پولتان را به کسی بدهید که متوجه شده خوب مطالعه کردن فراتر از این حرف هاست، مطمئن باشید با این کار پولتان را دور نریخته اید.

اما نکته دوم، تا زمانی که یقین پیدا نکردید با یاد گرفتن این مطالب ثروت به مراتب عظیم تر به دست می­آورید دست به این کار نزنید، یاد گرفتن صحیح خوانی و فهمی درست نیاز به همت، تلاش و کوشش دارد که فقط از کسی بر می­آید که به نیاز این مسئله ایمان آورده­اند.

کتابخوانی چیزی بیش از سواد خواندن، چیزی بیش از نحوه نشستن و نحوه تمرکز کردن می‌خواهد بیایید. باور کنیم کتاب خواندن از بدیهیات نیست….

در کل از آدم های به ظاهر همه چیز دان دوری کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام و درود آقای حسینی، اتفاقا بنده می خوام کتابخوانی رو یاد بگیرم، من دانشجوی کارشناسی هستم ولی متاسفانه بلد نیستم مطالبی که می خونم رو به اشتراک بذارم و بلد نیستم یادداشت برداری و خلاصه نویسی و نکته برداری و بقیه مهارت های مطالعه رو انجام بدم و نیاز به کمک دارم. اگر بتونید در این راه کمکم کنید واقعا لطف بزرگی در حق من کردید.

دیدگاهتان را بنویسید