هدفگذاری با فرم برنامه ریزی هفتگی

Rate this post

تا به حال برایتان پیش آمده که برای خود هدفگذاری های خوشگل کنید و آخر سال ببینید که محقق نشد؟ اصلا تا به حال آموزش دیده اید که چگونه هدفگذاری کنید؟ اگر هنوز برای امسال خود هدفی تدوین نکرده اید، خواندن این مقاله را ادامه ندهید؛ پیشنهاد می کنم حتما  بسته آموزش مجازی هدفگذاری را تهیه کنید، ببینید، تستهای خودشناسی را انجام دهید و بعد به سراغ این مقاله بیایید

ما در در هدفگذاری با چهار دسته آدم طرف هستیم:
دسته اول اصلا هدف نمی گذارند و اعتقاد دارند هرچه پیش آید خوش آید!
دسته دوم آنقدر افراطی هدف می گذارند که آخر سال به نصف آن هم نمی رسند و افسرده و ناامید می شوند.
دسته سوم هدفهای مناسبی می گذارند ولی اهمال کاری می کنند
و دسته چهارم  هدفهای اشتباه می گذارند چون شخصیت خود را نمی شناسند و مانند دسته دوم افسرده می شوند.

دسته دوم و چهارم حتما باید ابتدا هدفگذاری را بیاموزند. یعنی ابتدا تفاوت آرزو، هدف و خواسته را بدانند ، خود و علایق خود را بشناسند و بر اساس قوانین دنیا  برای خود یک رسالت تدوین کنند و طبق آن اهداف سه ساله، یکساله ، ماهانه و هفتگی تدوین کنند.


اما دسته سوم از همه دسته ها جلوترند و این دفتر بیشتر به درد افرادی می خورد که هدفگذاری درستی دارند؛ فقط اهمال کاری می کنند.
بسیاری از مدرسان و کتابها توصیه می کنند که اهداف سالانه را تدوین کنید و سپس شروع کنید از همان ابتدای سال، ماه به ماه برنامه تان را بنویسید اما در وبینار هدفگذاری طبق تجربیات خودم قرار گذاشتیم کار را سخت نکنیم و پله پله جلو بیاییم. یعنی لازم نیست از ابتدای فروردین بنشینید و تا اسفند را برنامه ریزی کنید. قطعا یک پیش بینی حدودی خواهیم داشت. اما بیاییم بر اساس اهداف امسالمان ببینیم فروردین چند قدم می توانیم جلو بیاییم؟ برای یک ماه پیش رویمان برنامه بریزیم و بعد تازه بیاییم برنامه هفته ای را که در پیش داریم روی کاغذ بیاوریم و هر روز مقابل چشممان باشد. تا پایان هفته  و برنامه ریزی برای هفته بعد. اینطوری در دو سه ماه اول دستمان می آید که اهدافمان چقدر دست یافتنی هستند و چقدر زمان نیاز داریم. بنابراین، هر ماه دقیقتر و دقیقتر می شویم.

“مثلا تصمیم میگیریم امسال ۵۰ تا کتاب بخوانیم. هنوز لیست کاملش مشخص نیست. اما فعلا لیست ۱۰ کتاب اول را تعیین کرده ایم. در ذهنمان می دانیم که به طور تقریبی و متوسط باید هفته ای یک کتاب بخوانیم تا بتوانیم تا آخر سال ۵۰ کتاب را تمام کنیم. بنابراین از هفته اول که شروع می کنیم، هفته ای یک کتاب را درنظر می گیریم. اما پس از یک ماه متوجه می شویم که نتوانستیم هفته ای یک کتاب بخوانیم و اگر با این وضع پیش برویم، ۵۰ کتاب در سال زیاد است. پس یا باید در برنامه هایمان زمان بیشتری برای مطالعه اختصاص دهیم یا به جای ۵۰ کتاب، ۳۵ کتاب را هدفگذاری کنیم”

دفتر برنامه ریزی هفتگی هدیه ای است برای افرادی که در زندگی هدف دارند و تصمیم دارند امسال را خیلی جدی برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند

دانلود فرم برنامه ریزی هفتگی

چگونه به بهترین وجه از این فرم استفاده کنم؟

شما ابتدا باید اهدافی که این هفته میخواهید به آن برسید را بنویسید. حداکثر ۳هدف! بیشتر از این نشود. هدف که میگوییم یعنی کاملا قابل اندازه گیری و دست یافتنی. مثلا مطالعه کتاب x تا صفحه ۱۵۰  یا مثلا نوشتن ۱۰ محتوا برای وبلاگ . اهدافتان را باید اینطوری بنویسید. حالا بر اساس این اهداف، یکسری کارهایی هست که باید انجام دهید. کادر پایینی برای همین است. بعضی کارها هم هستند که ربطی به اهداف ندارند اما باید انجام دهید. آنها را هم در همین کادر بنویسید. از آنجایی که همیشه باید در حال مطالعه یک کتاب باشید، قسمتی را گذاشته ایم برای اینکه مطالعه هفتگی خود را آنجا برنامه ریزی کنید. سپس شروع می کنید و کارهایی را که باید انجام دهید را در روزهای هفته پخش میکنید. جلسات و کلاسهای روتین را هم اگر فراموش می کنید می توانید بنویسید اما اگر به آنها عادت کرده اید مثلا می دانید که سه شنبه ها کلاس زبان دارید، دیگر نیازی به نوشتن آن نیست. اما زمانهای خاص مثل وقت دندانپزشکی و…. را حتما در برنامه های روزانه تان درج کنید. چند هفته اول ممکن است ناهمگونی با برنامه پیش بیاید. کاملا طبیعی است و مطمئن باشید بعد از این مدت همه چیز تحت کنترل شما در می آید و برنامه هایتان به عملتان نزدیکتر می شود. امیدوارم با این روش دسته سومی ها را به اهدافشان برساند و طعم شیرین موفقیت را بچشند! موفقیت چیزی نیست جز رسیدن به اهداف شخصی و لذت بردن از زندگی!
در آخر به شدت توصیه میکنم این فرم را پرینت بگیرید. ۴ عدد برای یک ماه کافی است. سعی کنید این کاغذ همیشه در جیبتان یا جلوی چشمتان باشد. یا حتی می توانید آن را پر کنید و از آن عکس بگیرید تا همواره روی گوشی خود ذاشته باشید چون قطعا روزی چند بار به آن رجوع خواهید کرد.

دانلود فرم برنامه ریزی هفتگی

  محمد پیام بهرام پور:

 

اگر این نوع محتوا (توسعه فردی) را می پسندید، لطفا فرم زیر را پر کنید تا محتواهای مشابه برای شما ایمیل گردد

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • من از همون روز اولی که جناب مهندس حسینی این فرم برنامه ریزی رو اموزش دادن،برای یک سال تهیه کردم و یه کتابچه با سایز متوسط درست کردم که بتونم همیشه همراهم داشته باشم،خیلی مفید بود،هم از نظر کمک به رسیدن به اهداف مهم هر هفته و هم نظم دادن به ذهن و وقتم.
    پیشنهاد میکنم حتما استفاده کنید
    از جناب مهندس حسینی هم سپاسگزارم و این هدیشون همیشه یادم میمونه

    • خواهش می‌کنم ! امیدوارم در پایان سال از خودتون ، تصمیمتون و انتخابی که کردید رضایت قلبی داشته باشید و از زندگیتون لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید