آمار مطالعه و کتابخوانی در روسیه

Rate this post
مدیریت کل انتشارات و رسانه‌ی روسیه با طرح‌ریزی برنامه‌های بلندمدت ترویج کتابخوانی، سال ۲۰۰۷ را “سال مطالعه” نامید. این اقدامات پیوسته در نهایت نتیجه‌بخش بود و به اعدادی حیرت آور انجامید. چنان که دو سال بعد ۱۱۰هزار عنوان کتاب جدبد در روسیه به چاپسید و جالب آنکه بیش از ۸۰درصد از این رقم شگفت، به نویسندگلن و مترجمان روس اختصاص داشت.
روسها در سرتاسر سرزمین پهناورشان بالغ بر ۱۳۰/۰۰۰ کتابخانه‌ی قابل قبول دارند که در این میان ، ۱۰۰۰عدد از آنها در شمار پیشرفته‌ترین کتاب‌خانه‌های دنیا هستند. همین گستردگی باعث شده کودکان دوباره با کتاب پیوند بخورند. در عصری که دوران طلایی کتابخوانی نیست.
کتابخانه Palafoxiana در روسیه
کتابخانه Palafoxiana در روسیه از برترین کتابخانه های جهان
اما برایتان بگویم از یارانه‌ی آموزش عادت به مطالعه !!
دولت روسیه برای عادت دادن مردمانش به مطالعه افزون‌تر برای هر شهروند ۱۲۰۰روبل می‌پردازد که مشخصاً مصرف همان عادت دادن به خوانش کتاب و نشریات می‌شود!
این یارانه‌ که برای ما ایرانی‌ها عجیب و غریب است در انگلستان ۳۵۰۰روبل و در فنلاند ۲۳۰۰روبل است و همین باعث شده است که روس‌ها به کم بودن یارانه خود نسبت به این دو کشور معترضند.
کتابخانه در روسیه
کتابخانه‌ای در روسیه

 

 

خلاصه اینکه کاروان کتاب و فرهنگ جهانی باشتاب در حال گذر است و روس‌ها بی‌تردید در حال بازگشت به گذشته طلایی خود در عرصه کتاب و کتابخوانی هستند.

ما چطور؟

 

اگر به این مطلب علاقه داشتید، مطالب زیر را نیز بخوانید
ژاپن ، کشور کتاب و کتابخوانی
آمار کتابخوانی در برزیل
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید