خروج از منطقه خاکستری برای مطالعه بهتر

مکان مطالعه کتاب - خرید کتاب - تندخوانی و کتابخواری
Rate this post
رادیو معارف _ برنامه طعم رمضان _ آیتم لذت مطالعه _ روز نهم _ ۴ خرداد ۹۷
اگر اندکی به فضای یک انسان کتابخوان توجه کنید، متوجه برخی از عادات خاص این افراد می شوید. یکی از عادت های خیلی خوبی که این افراد دارند این است که حین مطالعه به هیچ چیز دیگری توجه نمی کنند، حتی اگر مسئولیت های هیجان انگیز و دغدغه های زیادی در زمینه کار داشته باشند. در این جور مواقع ما می گوییم این افراد از منطقه خاکستری خارج می شوند‌.

دانیار در حالی که نمی داند چه کار باید بکندمنطقه خاکستری منطقه ای است که شما همزمان در حالی که به مسائل مختلف رومزه فکر می کنید در حال مطالعه نیز هستید. منطقه ای که نه سیاه است و نه سفید.

اما راهکارهای خروج از منطقه ی خاکستری چیست؟
خروج از این ناحیه به قدرت و تسلط شما بر ذهن تان برمی گردد. این شما هستید که باید ذهن تان را کنترل کنید که به چه چیزی فکر کند. تمرین هایی به این منظور وجود دارد که به آن ها خواهیم پرداخت.
از جمله عواملی که به بهبود مطالعه ما کمک می کند این است که
مکان مطالعه در دسترس باشد.
فرض کنید شما یک کتابخانه ای را دور از محل سکونت خود انتخاب می کنید و شب قصد مطالعه پیدا می کنید. مسلما با این انتخاب خود را محدود کرده‌اید
یا بعضی از افراد قبل از خواب و در رختخواب شان حال مطالعه پیدا می کنند. دلیلش این است که آن ها با مطالعه مداوم قبل از خواب به مغزشان یاد داده اند که در این زمان و مکان آماده مطالعه باشد.
از جمله اقداماتی که برای انگیزشی کردن و جذاب کردن محل مطالعه می توانیدانجام دهید این است که مثلا یک گلدان را روی میز مطالعه تان قرار دهید ، دمای محیط مطالعه را تنظیم کنید، از خوراکی هایتان دور باشید و گوشی خود را در مدتی که مطالعه می کنید کاملا کنار بگذارید.
از دیگر عواملی که شما را از منطقه خاکستری دور می کند، این است که یک کاغد سفید برداید و حین مطالعه افکار پریشان و هر آنچه به ذهن تان می رسد را روی این برگه بنویسید و به خودتان قول دهید بعد از مطالعه به آن ها فکر کنید

دریافت فایل صوتی

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید