به جای کلمه خوانی ، عبارت خوانی کنید

مقایسه اتوبوس با اتومبیل
1/5 - (1 امتیاز)

بحث عادت های نادرست مطالعه و یادگیری را ادامه می دهیم. در ادامه‌ی مطالب دیروز باید گفته شود یکی دیگر از عادت‌های نادرست مطالعه، ذهن‌خوانی است. یعنی اگر متنی را با صدای بلند نمی‌خوانیم، آن را در ذهن‌مان نیز نخوانیم. در واقع ما باید با دیدن متن، آن را مستقیم وارد ذهنمان کنیم. شاید شنیدن و فهمیدن ذهن خوانی اندکی سخت باشد اما با تمرین کردن حتما متوجه این نکته خواهید شد. شما گاهی با باز و بسته کردن لب و دهان یک متنی را بلند بلند می خوانید اما گاهی دهانتان را می بندید و در ذهنتان این کلمات را می خوانید که البته باید از این مرحله هم فراتر روید و ذهن خوانی را علاوه بر بلند خوانی حذف کنید.

کلمه خوانی؛ عادت غلط مطالعه

عادت غلط دیگری که امروز به آن می پردازیم و به شما در حذف کردن ذهن خوانی کمک می کند، کلمه کلمه خوانی است. ما در اول دبستان یاد گرفتیم با کنار هم قرار دادن حروف ر، م، ض، ا، ن کلمه ای مانند رمصان را بخوانیم، بزرگتر که شدیم با دیدن کلمه رمصان بدون نیاز به اینکه بخواهیم حروف را کنار هم قرار دهیم، این کلمه را می خواندیم. و شاید الان اصلا متوجه نشده باشید که این کلمه را با صاد نوشتم!‌ چرا؟ چون دیگر مثل اول دبستان به حروف توجه نمی‌کنید.  اما این یادگیری ادامه پیدا نکرد تا ما بتوانیم چند کلمه را در کنار هم در یک لحظه ببینیم و بخوانیم و دیگر برای فهم عمقی مطالب درگیر کلمات نشویم. مثل الان که برای خواندن کلمه “رمضان” درگیر صاد و ضاد آن نبودیم و مفهوم را گرفتیم.

استفاده از عبارت خوانی، به جای کلمه خوانی

در واقع ما در مرحله کلمه کلمه خوانی متوقف شدیم و به مرحله ی عبارت خوانی نرسیدیم. شما با این تمرین می‌توانید آرام آرام از مرحله کلمه‌خوانی عبور کنید و به عبارتخوانی برسید.

عبارت خوانی باعث می‌شود توقفهای چشم کمتر، و در نتیجه دیرتر خسته شویم

تمرینات افزایش حوزه دید

تمرینات عبارتخوانی

 

دریافت فایل صوتی

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • شما فرض کنید به جای یک کلمه، سه چهار کلمه را با هم می‌بینید و توقف چشمتان بین کلمه‌ها کمتر و در نتیجه سرعتتان بهینه‌تر خواهد شد

 • دوست گرامی، سلام علیکم.
  فرمودید که در عوضِ کلمه خوانی، عبارت خوانی کنیم.
  در عین حال دوستان مدرس می گویند که خط بری انجام بدیم.
  حال شما پیشنهادتون برای خط بری در حین عبارت خوانی چیه؟

  • سلام بر شما
   عبارت‌خوانی کردن برای زمانی هست که شما تمارین تندخوانی رو انجام دادید و حالا با یه سرعت مطلوب سراغ مطالعه رفتید.
   تمرین خط بری یک تمرین برای افزایش سرعت چشم شما در یک ماه اولیه تمرین تندخوانی است.

دیدگاهتان را بنویسید