کتابگرد چیست؟

مائده عفتی در کتابگرد
Rate this post

کتابگرد از اسمش پیداست. یعنی چیزی (یا شاید هم کسی) که به دنبال کتاب می‎گردد. نه اینکه کتاب را پیدا کند. می‎خواهد چهره حقیقی کتاب را ببیند و بشناسد.
کتابگرد هر جایی می‌رود که کتاب حضور داشته باشد. از پای مکتب نویسنده‎ها و ناشران گرفته تا محضر کتابخوان‎ها و فروشندگان کتاب و حتی کتاب نخوان‎ها ! هر جایی که نفْس کتاب حضور داشته باشد سر و کله کتابگرد هم پیدا می‎شود.
کتابگرد دنبال این است که بفهمد آدم‎ها چرا کتاب می‎خوانند یا نمی‎خوانند؟ چطور کتاب می‎خوانند یا نمی‎خوانند؟ چرا سراغ کتاب می‎روند؟ چه موقع سراغ کتاب می‎روند؟ سراغ چه کتاب‌هایی می‎روند؟

مَخلص کلام، کتابگرد دنبال ریز عادت‌های آدم‎ها در دنیای کتابخوانی است. دنبال نقاط تاریک دنیای کتاب.

جیمز راسل
جیمز راسل

جیمز راسل می‎گوید: تا به حال به عمق توانایی کتاب خواندن توجه کردید؟ به اینکه خواندن کلید ورود ما به کل دنیای تفکر ، تخیّل و تجسم خواهد بود؟ به اینکه خواندن اجازه می‎دهد با چشم‎های عمیق تری ببینیم؟ و با گوش های شنواتری بشنویم؟ و به شیرین ترین آوارهای زمان گوش دهیم؟

کمی که به حرف جیمز راسل فکر کردیم دیدم که عجب اعجوبه ایی است این کتاب. و پیش خودمان دودوتا چهارتا کردیم و دیدیم کمی ماجراجویی کردن توی این دنیا می تواند چیزهای زیادی را برای ما روشن کند. ماجراجویی که قبلا از خودمان شروع شده بود و حالا می‎خواهد سراغ آدم‎های دیگر برود.

به قول پروفسر فابر «چیزهایی که به دنبال آن می‎گردی، همه در همین دنیاست! اما تنها راهی که آدمیزاد بتواند نود و نه درصد آنها را ببیند در کتاب است.»

خب چنین دنیایی اسرار آمیزی که پاسخ گوی همه سوال های ماست؛ احتمالا لیاقت بیشتر به آن فکر کردن را دارد. خب حالا سوال ما از شما این است که چرا نباید سراغ چنین دنیای شگفت انگیزی برویم؟
ما هم سراغ کتاب از زاویه بیرونی آن می‎رویم تا هم بیشتر بشناسیمش و هم بیشتر با آن دوست شویم.

 کتابگرد کمی گپ و گفت با کتاب است. منتظر ما باشید.

 

این مقالات را نیز می‌توانید بخوانید : کتابگردی و شکار محتوا

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید