چگونه روزی سه ساعت مطالعه می‌کنم؟

مطالعه 3 ساعته بهترین روش مطالعه
Rate this post
مطالعه برای من یک نیاز مبرم است. وقتی کتاب نخوانم احساس می‎کنم وزنه‎های نادانی، سرم را به سمت پایین نگاه می دارند. برای منی که دوست دارم مدام سرم را در بین اطرافیان بلند نگه دارم کتاب خواندن یک ضرورت تلقی می‎شود.
البته آن هم نه به اندازه معمول افراد. اگر بخواهی سری بین سرها در بیاوری هر چیزی را که معمولی تلقی شود، باید به کناری بیفکنی. پس مطالعه زیاد تنها راه من برای حضور در اجتماع است.
تابستان خودم را محک زدم. پله پله بالا آمدم. از روزی نیم ساعت تا در نهایت روزی سه ساعت مطالعه. این میزان برایم رضایت بخش بود هرچند دیگر آن هم چیز اندکی به حساب می‎آید.
با شروع دانشگاه و کلاس‎ها زمان برایم تنگ شد. تقریبا همه روزهایی که دانشگاه بودم باد هوا می‎شود و من بدون هیچ بازدهی‎ فقط به دنبال زمان بو می‌کشیدم تا آن را وقف خواندن هایم کنم.
دو هفته ایی همینطور گذشت. یک روز بی حوصله در حال ورق زدن دفترچه ام بودم که به جمله‌ای به ظاهر ساده رسیدم:
برای چیزهای ارزشمند باید هزینه کرداز خودم پرسیدم برای ارزشمندترین فعالیت روزم چقدر هزینه می‎کنم؟ شروع کردم به حساب کتاب تا وقت‎های خالی روزم را بدست بیاورم. وقت‎های پرت را شکار کردم. در نهایت تنها به سه چیز متعهد شدم:
اول : از زمانی که روزم شروع شود تا ساعت ۱۲ ظهر فقط  باید یک ساعت کتاب بخوانم. به هر روشی و در هر جایی. توی اتوبوس. سر کلاس. ساعت ۵ صبح. دو تا نیم ساعت یا یک نشست یک ساعته. یا هر جور دیگر. من فقط باید یک ساعت مطالعه صبحگاهی را داشته باشم.
دوم: در پایان روز هم از ساعت ۹ شب تا هر موقعی که بخوابم باید یک نشست یک ساعته داشته باشم. حتی اگر تا خود صبح بیدار بمانم یا به قیمت شام نخوردنم تمام شود. من باید یک ساعت مطالعه شبانه داشته باشم.
سوم: در میانه روز هم سعی می‎‌کنم دو نشست نیم ساعته داشته باشم. باز هم هر طوری که بشود. که اغلب ختم به اتوبوس بین مسیر دانشگاه تا خانه می شود.
من باید برای مطالعه هزینه کنم. اگر به هر دلیلی نتوانم برنامه ها را انجام بدم و یا عقب بمانم یا سر کلاس نمی‎ورم یا از خوابم میزنم. اما به ذهنم می‎سپارم که کتاب‎ها باید خوانده شوند.
این روش برای من مؤثر بود. تنبیه ها هم اثر بخش بودند و من به مرور متعهد تر شدم و حالا  هم فکر می کنم باید طور دیگری زمان مطالعه ام رابیشتر کنم ؛ با هزینه کردن!

 

شاید عناوین زیر را نیز بپسندید:

بهترین روش مطالعه برای امتحان

چه کنیم مطالعه کردن لذت بخش شود؟

چگونه سرعت مطالعه ۳ برابر می‌شود؟

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید