چگونه گوشی را از کودک بگیریم و تشویق به کتاب خواندن کنیم!

گرفتن گوشی از کودکان

آیا می توانیم گوشی را از کودک بگیریم؟ راستش خیر.  اما می توانیم او را متقاعد کنیم تا آن را کنار بگذارد و سرگرمی های دیگری مانند کتاب خواندن را شروع کند ما در این مقاله چند نکته و پیشنهاد برایتان آورده ایم.

در این عصر دیجیتال، ما نمی توانیم این واقعیت را انکار کنیم که همه کسانی که تلفن هوشمند دارند ساعت ها به تلفن خود چسبیده اند. داشتن تلفن هوشمند یک ابزار ضروری است، زیرا دریچه سریع ما به دنیای بیرون است بدون اینکه واقعاً از خانه خارج شویم.

اما به‌عنوان یک والد، اغلب نمی‌توانید فکر کنید که فرزندتان به غیر از گشتن در برنامه‌ها، کار دیگری انجام خواهد داد. ممکن است بپرسید – آیا فرزند من به ابزارهای خود معتاد است؟ آیا می توانم او را متقاعد کنم که تلفنش را کنار بگذارد و سرگرمی های دیگری مانند کتاب خواندن را شروع کند؟ خوشبختانه، اگرچه سخت به نظر می رسد، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

گوشی را از کودک بگیریدالگوی آنها باشید

اگر متوجه شدید که فرزندتان واقعاً نمی‌تواند گوشی را کنار بگذارد، شاید باید از خود بپرسید که آیا شما نیز همین کار را انجام می‌دهید. آیا شما هم همیشه با تلفن همراه خود هستید؟ آیا ایمیل های خود را در هنگام شام چک می کنید و زمانی که در تعطیلات هستید به پیام های زیادی پاسخ می دهید؟ کودکان آنچه را که می بینند الگو می گیرند، بنابراین مهم است که آنچه را که موعظه می کنید، تمرین کنید.

برای شروع، اگر می خواهید عادت کتابخوانی در آنها ایجاد شود، می توانید آنها را برای یک شب مطالعه دعوت کنید. بگذارید یک کتاب خوب انتخاب کنند و آن را با صدای بلند برایشان بخوانید. پس از آن، در مورد موضوع داستان صحبت کنید، از او بپرسید که شخصیت های مورد علاقه او چه کسانی هستند، و اجازه دهید قسمت های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارد. از این طریق، فرزند شما احساس می کند که خواندن یک فعالیت سرگرم کننده است. و، این یک سرگرمی است که می تواند نه تنها برای خود، بلکه با کل خانواده نیز از آن لذت ببرد.

بگذارید آنچه را که می خواهند بخوانند انتخاب کنند

اگر فرزند شما از آنچه می خواند لذت ببرد، احتمالاً به خواندن ادامه می دهد. مجبور کردن او به خواندن مطالب و کتابهایی که شما می خواهید بخواند باعث می شود احساس کند خواندن یک کار طاقت فرسا است. در نتیجه، ممکن است در وهله اول از کل مفهوم خواندن متنفر شوند.

بچه های شما از خواندن چه چیزهایی لذت می برند؟ آیا آنها از کتاب های کمیک یا راهنمای بازی لذت می برند؟ آیا آنها خواندن شعر را دوست دارند؟ هر چه هست، اجازه بدهید خودشان انتخاب کنند که چه خواهند خواند. انجام این کار به آنها کمک می کند از سرگرمی لذت ببرند و قطعاً در آنچه می خوانند شرکت کنند.

فعالیت های مختلف خواندن را در آنها تشویق کنید

خواندن تنها به معنای برداشتن کتاب های قطور و صرف ساعت ها مرور صفحات نیست. از آنجایی که امروزه کودکان تمایل بیشتری به انتخاب وسایل از روی کاغذ دارند، می‌توانید به آنها آموزش دهید تا اطلاعات کاربردی آنلاین مانند گزارش‌های آب و هوا، گزارش‌های خبری محلی، منوهای رستوران و راهنمای بازی را بخوانند.

گوشی را از بچه بگیریمگوشی ها را به عنوان مجازات از آنها نگیرید

ممکن است وسوسه شوید که نقش یک والد سخت‌گیرتر را بازی کنید و هر زمان که نمی‌خواهد بخواند، تلفن همراهش را از او بگیرید. اما به یاد داشته باشید، تلفن همراه فرزند شما پنجره ای به سوی دنیای بیرون است. و درست مثل ما، این ابزار برای احساس ارتباط با دوستانش است. مصادره تلفن همراه بچه ها به عنوان مجازات ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. ممکن است منجر به بی اعتمادی شود، و فرزند شما ممکن است با شما مخالفت کند.

ممکن است بخواهید یک محدودیت زمانی سخت برای استفاده از ابزارها و یک برنامه مشخص برای اینکه چه زمانی باید سرگرمی های دیگری مانند مطالعه انجام دهند، اعمال کنید. اما، به یاد داشته باشید که در مورد مجازات ها زیاده روی نکنید. در غیر این صورت، آنها ممکن است شروع به مقاومت بسیار بیشتری در قوانین شما کنند.

بگذارید کودکتان خودش مسئولیت کنترل را به عهده بگیرد

اجازه دهید فرزندتان به شما کمک کند تا قوانین خانه را تنظیم کنید تا او نیز احساس مسئولیت کند و مستقل باشد. از او بخواهید توضیح دهد که چند ساعت در روز را می تواند با تلفن همراه خود صرف کند. از این گذشته، اگر نیاز به صحبت با هم کلاسی / هم گروهی خود داشته باشد، ممکن است در ساعات مطالعه به تلفن و سایر ابزارها نیاز باشد.

هنگامی که آنها محدودیت زمانی خود را برای تلفن های خود تعیین کردند، آنها را آموزش دهید که به آن متعهد باشند و از آن پیروی کنند. نه تنها به آنها خودکنترلی می آموزد، بلکه به آنها یاد می دهد که چگونه به قول خود عمل کنند. این نیز یک مهارت مهم زندگی است!

یک برنامه خانوادگی برای فعالیتها تنظیم کنید

همچنین می‌توانید از بچه‌ بخواهید که برای ایجاد یک برنامه روزانه منظم برای فعالیت‌هایش کمک کند. چه ساعتی از مدرسه به خانه می آید؟ چند ساعت برای مطالعه نیاز دارد؟ آیا قبل از رفتن به رختخواب کمی زمان برای استراحت دارد؟

با انجام این کار، به آنها یاد می دهید که چگونه مهارت های مدیریت زمان خود را در حین لذت بردن از گوشی خود توسعه دهند. به علاوه، می توانید سرگرمی دیگری مانند خواندن کتاب را در اوقات فراغت قبل از خواب وارد کنید. به یاد داشته باشید، فرزندان شما احتمالاً از قوانینی که به ایجاد آنها کمک کرده اند پیروی می کنند.

 

در این مقاله پیشنهاداتی را در مورد کنار گذاشتن گوشی توسط خود کودکان نوشتیم. از آنچه که تا به حال از پدر و مادران شنیده بودیم. اگر این مقاله برای شما مفید بوده آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید و اگر خودتان تجربه ای کرده اید و پیشنهادی دارید در کامنت ها بنویسید تا همه پدر و مادرها از آن استفاده کنند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید