معرفی 18 کتاب تندخوانی و آموزش کتابخوانی

معرفی کتاب درباره کتابخوانی

فرقی نمی‌کند تازه علاقه‌مند به کتابخوانی شده‌اید یا اهل کتاب و کتابخوانی هستید. ممکن است تا به حال کتاب درباره کتابخوانی یا کتاب تندخوانی نخوانده باشید و حتی احساس کنید چه لزومی برای خواندن این کتاب‌ها وجود دارد؟ در حالی که نظر ما این است که کتاب درباره کتابخوانی می‌توانند انگیزه شما را برای مطالعه چند برابر کنند چون بهره‌وری مطالعاتی شما را افزایش می‌‌دهند. هر انسانی دوست دارد کتاب‌هایی که می‌خواند را فراموش نکند، از زمانی که برای خواندن یک کتاب می‌گذارد بیشترین استفاده را ببرد و همه کتاب‌هایی که در کتابخانه‌اش خوابیده‌اند را بیدار کند.

در این مقاله، می‌خواهیم بهترین کتاب‌هایی که برای شروع کتابخوانی و حرفه‌ای شدن در خواندن مناسب هستند را معرفی کنیم. لازم به ذکر است این مقاله ابتدا با معرفی 10 کتاب آغاز شد اما با معرفی شما از کتاب‌های مختلف، سال به سال تکمیل‌تر شده است.:

راهنمای مطالعه:

کتاب ۱: چگونه کتاب بخوانیم؟ – آموزشی

کتاب چگونه کتاب بخوانیم

لینک خرید کتاب

ما در دوره تربیت مربی کتابخوانی، نام این کتاب را “کتاب مقدس” گذاشته‌ایم و یکی از منابع تدریسی ما است. مورتیمر جی ادلر  و چارلز ون دورن، کتاب “چگونه کتاب بخوانیم” را در سال ۱۹۵۰، عصر ظهور تلویزیون که مردم آمریکا بسیار معتاد آن شده بودند نوشتند تا مردم را دوباره به کتابخوانی تشویق کنند. این کتاب، مطالعه را در ۴ سطح تقسیم بندی می‌کند.

کتاب “چگونه کتاب بخوانیم”، تندخوانی را در سطح دوم قرار می‌دهد و نامش را خواندن اجمالی گذاشته‌ است (بیشتر بدانید: تندخوانی چیست؟). سطح سوم، مطالعه تحلیلی است که با آموزش ۶ قاعده از خواندن، محتوای اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهد.

با مطالعه کتاب “چگونه کتاب بخوانیم؟” یاد می‌گیرید که همواره یک مطالعه فعالانه و حرفه‌ای داشته باشید، با نوبسنده ارتباط برقرار کنید و هر کتاب را به سبک خودش بخوانید.

۴۲۱ صفحه محتوای سنگین و حرفه‌ای؛ به طوری که هرگز نمی‌توانی آن را تند بخوانی و یک بار مطالعه هم برای آن کم است. اما همه مسئولیت خواندن را به خواننده می‌دهد هنگام خواندن آن حس می‌کنی که پیرمردی حکیم تو را موعظه‌های فخیمانه می‌کند تا کمر همت ببندی و اراده‌ات تقویت شود. همین که با وجود گذشت این همه سال همچنان چاپ این کتاب ادامه دارد، نشان از قدرت اصالت این کتاب دارد و بیهوده نیست که از آن بعنوان “کتاب مقدس کتابخوان‌ها” یاد می‌کنیم.

در مقاله‌ی روبرو، بیشتر در مورد این کتاب و سطوح مختلف مطالعه نوشته‌ایم: معرفی ۵ سطح مختلف مطالعه

کتاب ۲: بخوان برای زندگی – انگیزشی

در کتاب “بخوان برای زندگی”، روش مطالعه و کتابخوانی را نمی‌آموزید، اما منبعی است از انگیزه برای مطالعه کتاب‌هایی که در قفسه کتابخانه‌تان خاک می‌خورند. اگر فکر می‌کنید کتاب خواندن برای افراد بیکار یا زن‌های خانه‌دار است، با خواندن این کتاب متوجه می‌شوید که سخت در اشتباهید و اتفاقاً عمده‌ی افراد موفق و سرمایه‌دار جهان فعالیت‌شان از کتابخوانی آغاز شده است!

کتاب بخوان برای زندگی

“بخوان برای زندگی”، عوامل مختلف کتابخوانی را بررسی می‌کند:

 • عامل ترس
 • عامل واقعیت
 • عامل چرا
 • عامل چه وقت
 • عامل کجا
 • عامل چه چیز
 • عامل چه کسی
 • عامل چطور
 • عامل خودِ جدید
 • عامل ماورا
 • عامل نهایی

پت ویلیامز که به همراه پگی ماتیوس این کتاب را نوشته‌ است، یک مربی بسکتبال است. با این همه مشغله و ۱۱ فرزند، می‌گوید:

چون من توانستم کتابخوان شوم، پس شما هم حتما می‌توانید!

پت ویلیامز همراه با کتاب “بخوان برای زندگی”، به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چطور می‌توانید از تجربه‌ی خواندن، نهایت لذت را ببرید و سرمست عشق خواندن شوید.

من تا قبل از خواندن این کتاب، هرگز اهمیت خواندن را در همه‌ی جوانب زندگی درک نکرده بودم. این تفکر در من به وجود آمد که خواندن برای زندگی مثل هوا ضروری است. در حین خواندن این کتاب جملات تأثیرگذارش را جدا کردیم و در یک مقاله جداگانه آوردیم (لینک مقاله بیش از 100 جمله در مورد کتابخوانی) از آن به بعد هر جمله تاثیرگذاری در مورد کتاب و کتابخوانی می‌بینیم، به آن مقاله اضافه می‌کنیم تا منبعی باشد برای افرادی که به دنبال چنین جملات انگیزشی هستند.

اثر مهم دیگری که این کتاب گذاشت، راه اندازی باشگاه کتابخوانی (کتاب لونه) مجازی و حضوری و همچنین تولید سلسله پادکست‌های “بخوان برای موفقیت” بود که سال ۹۸ در مورد نگاه کاربردی به کتابخوانی ضبط کردم. اگر ۱۰ اپیزود ابتدایی آن را گوش کنید حتما تا انتها گوش خواهید کرد.

کتاب ۳: یادگیری خلاق – آموزشی

کتاب یادگیری خلاق

حتما برای‌تان جذاب خواهد بود اگر کتابخوانی را از یک استاد ایرانی یاد بگیرید. نویسنده کتاب “یادگیری خلاق”، “فتح الله شجری” است. محتوای آن به اعتقاد ما نسبت به تندخوانی نزدیک است. به طور کلی هدف نویسنده از این کتاب این بوده است که بهره‌وری و سرعت مطالعه را همزمان با هم افزایش دهد و این دو را لازم و ملزوم هم می‌داند. محتوا کاملاً از ذهن خود نویسنده درآمده است و حتی اگر هم از جایی برداشت کرده یا الهام گرفته، اصلاً محسوس نیست. قدرت قلم این کتاب فوق العاده است و دلیلش جز این نیست که فتح الله شجری، مربی کتابخوانی نیست. بلکه یک نویسنده است.

 

مثال‌ها کاملاً ایرانی است. حتی چیزی که همه دنیا به عنوان نقشه ذهنی یا Mind Map از آن یاد می‌کنند، طرح شبکه‌ای نامیده و سبک خودش را ارائه داده است.

سراسر این کتاب لذت است. اگر متمرکز بر سرعت مطالعه هستید و علاقه‌ای به خواندن متن‌های تمرینی و ثقیل ندارید، این کتاب را پیدا کنید و شروع به مطالعه کنید. البته باید حوصله هم به خرج دهید چون با ۲ جلد کتاب که سرجمع بیش از ۵۰۰ صفحه است روبرو خواهید شد. انجمن قلم ایران آن را به تعداد محدودی چاپ کرده و متاسفانه تجدید نشده است. امیدوارم این کتاب را پیدا کنید.

کتاب ۴: روش‌های مطالعه و یادگیری – آموزشی

روشهای یادگیری و مطالعه

کتاب دکتر علی اکبر سیف جامع‌ترین کتاب ایرانی در مورد روش‌های مطالعه است. روش‌هایی که منجر به یادگیری و فهم بهتر از خواندن یک کتاب می‌شود. این کتاب در برخی از دانشگاه‌ها در رشته علوم تربیتی و تربیت معلم تدریس می‌شود. یکی دیگر از منابع ما در تدریس دوره قدرت مطالعه ، همین کتاب است. نویسنده ۷ روش برای مطالعه ارائه کرده است؛ هدف، فواید و روش آنها را نیز توضیح می‌دهد.

روش‌های مطالعه و یادگیری، عبارتند از:

 • خواندن اجمالی: دست یافتن به نکات و مطالب مهم کتاب و کشف ساختمان مواد و مطالب در یک زمان کوتاه و با سرعت زیاد است.
 • تندخوانی: کسب یک آشنایی کلی با مطالب کتاب از طریق مرور کتاب با یک سرعت فوق العاده زیاد است.
 • عبارت خوانی: افزایش سرعت مطالعه است، از طریق خواندن عبارات و جملات به عوض خواندن کلمات.
 • دقیق خوانی: درک کامل مطالب خوانده شده و نگهداری آنها به طرزی منظم و منطقی در حافظه است، به طریقی که یادآوری آنها برای استفاده‌های بعدی میسر باشد.
 • خواندن تجسسی: افزایش دامنه تمرکز حواس و درک عمیقتر معانی است.
 • خواندن انتقادی: دستیابی به قضاوت مستدل و درگیری عمیق‌تر با مطالب از طریق تجزیه و تحلیل معانی است.
 • خواندن زیبایی‌شناختی: افزایش آگاهی و لذت بردن از کارهای هنری است.

در مورد یادگیری نیز اعتقاد دکتر سیف بر این است که برای آنکه مطلبی کاملا آموخته شده و با اندوخته‌های پیشین پیوند یابد، باید حتما معنا داشته باشد! در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و احتمال فراموشی کمتر خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه خود را محکوم کنیم به نداشتن استعداد درس خواندن، کمبود هوش، کمبود علاقه، عدم توانایی و … بهتر است نواقص خود را در مطالعه کردن بیابیم و به اصطلاح آنها بپردازیم. در اینصورت به لذت درس خواندن پی خواهیم برد. اولین قدم در این راستا آن است با اندکی تفکر عادت‌های نامطلوب خود را در مطالعه یافته و سپس عادت‌های مطلوب جایگزین آن گردد.

 

کتاب ۵: روش‌ها و فنون مطالعه موثر – آموزشی

روش و فنون مطالعه مؤثر

اگر سخن از کتاب‌های ایرانی باشد، کتاب دکتر علی صاحبی با عنوان “روش‌ها و فنون مطالعه موثر” را نباید از یاد ببریم. این کتاب خوراک هدیه دادن به دانش آموزان و دانشجویان است! کل کتاب ۸۰ صفحه است. موجز و مفید مختصر هر آنچه که برای یک مطالعه موثر لازم بوده نوشته شده و مثال‌های سناریویی نیز آن را قابل درک نموده است. علاوه بر فنون مطالعه، در مورد حضور فعال سر کلاس هم آموزش های گام به گام و منطقی ارائه داده است. همچنین به محصلین کمک می‌کند که چطور امتحان دهند. عناوین ۸ فصل این کتاب را که ببینید، حتما مشتاق‌تر خواهید شد :

 1. فصل اول: چگونه درس بخوانیم
 2. فصل دوم: مطالعه موثر و مفید
 3. فصل سوم: یاداشت برداری
 4. فصل چهارم: خواندن موثرتر
 5. فصل پنجم: تمرکز خود را افزایش دهید
 6. فصل ششم: اضطراب امتحان
 7. فصل هفتم: آمادگی برای امتحانات خاص
 8. فصل هشتم: کسب نمرات عالی

کتاب ۶: فن مطالعه – آموزشی

کتاب فن مطالعه

مرکز نشر دانشگاهی سال ۱۳۷۳، کتاب “فن مطالعه” را چاپ کرده و پس از آن بارها تجدید چاپ شده است. اما از ظاهر کتاب برمی‌آید که سال‌ها است خبری از چاپ جدید نیست. نویسنده این کتاب لیندا فریل انیس است و مترجم آن علی صلحجو است که واقعا دست مریزاد دارد با ترجمه روان و عالی‌ای که ارائه کرده است.

با مطالعه این کتاب با سه مرحله اساسی لازم برای بهره‌برداری از درس استاد و  محتوای کتاب‌ها آشنا خواهید شد. بسیار استاندارد نوشته شده است. ابتدای هر فصل، نگاه کلی و انتهای هر فصل سوالات و تمرینات گفته شده است و این مطالعه را برای شما آسان می‌کند.

کتاب “فن مطالعه”، ۱۸۰ صفحه است که به نظرم نسبت به حجمش محتوای بسیار کامل و جامعی را ارائه داده است و از همین روست که منبع خیلی از کتاب‌ها و جزوات امروزی است. طوری نوشته‌شده که دانشجو بتواند از آن‌ هم در مطالعه فردی و هم برای درس و کلاس استفاده کند.  فنون ارائه‌شده صرفاً بر عقاید و تجربیات فردی نویسنده مبتنی نیست بلکه در عمل نیز تجربه‌شده است. اگر این کتاب را پیدا کردید، کتاب قبلی را لازم نیست بخوانید. البته به شرطی که اهل اصالت باشید.

الان که در حال نوشتن این مقاله هستم هوس کردم یک بار دیگر آن را بخوانم!

کتاب ۷: چگونه در امتحانات موفق شویم؟ – آموزشی

در امتحانات موفق شویم

برای معرفی کتاب “چگونه در امتحانات موفق شویم”، همین کافی است که بگویم نویسنده‌اش، دومینیک اُ.براین (Dominic Obrien)، قهرمان هشت دوره مسابقات جهانی حافظه است! روش‌های فوق ‌العاده راحت و کاربردی را برای به خاطر سپردن اطلاعات در این کتاب آموزش داده است که با یادگیری آن می‌توانید اطرافیان را شگفت زده کنید و در امتحانات نیز به استاد خود ثابت کنید با چه شاگرد نابغه‌ای روبروست. اما این کتاب را برای کتابخوان‌ها توصیه نمی‌کنم. بیشتر برای دانش آموزان و دانشجویان مفید است است.

کتاب ۸: تکنیک‌های مطالعه و رموز موفقیت در امتحان – آموزشی

تکنیک‌های مطالعه و موفقیت در امتحان

داهاوال باتیا این کتاب را نوشته و انتشارات نسل نواندیش هم با ترجمه ماندانا دانش آن را به چاپ رسانیده است. دانش‌آموزان و دانشجویان حتما این کتاب را بخوانند. نیمه اول کتاب، تکنیک‌هایی را برای محاسبات ریاضی آموزش می‌دهد و نیمه دوم خیلی سریع درمورد تکنیک‌های مطالعه برای امتحان می‌نویسد.

کتاب ۹: لذت خواندن در عصر حواسپرتی – انگیزشی

لذت خواندن در عصر حواسپرتی

آلن جیکوبز یک استاد دانشگاه است که در این کتاب از تجربیات و نظرات کاملاً شخصی خود برای کتابخوانی می‌نویسد. او بیشتر رمان و داستان می‌خواند و از همین رو می‌تواند برای رمان‌ خوانها بسیار الهام بخش باشد.

از ترجمه نه چندان خوب مترجم که بگذریم، تیتر کتاب نباید این توقع را در شما ایجاد کند که در آن راه حل هایی بیابید تا گوشی همراه خود را کنار بگذارید و کتاب بخوانید. روی لذت خواندن تمرکز کنید. این کتاب تاکید دارد شما از روی هوس کتاب بخوانید و به این میل و هوس اهمیت بدهید. هر لحظه هر چیزی که دلتان خواست. فقط بخوانید. برنامه ریزی برای مطالعه و لیست مطالعاتی را نفی می‌کند.

با خواندن این کتاب احتمالا کتاب خواندن کاری بسیار راحت و روزمره برای شما خواهد بود.

کتاب ۱۰: مرجع جامع تندخوانی – آموزشی

مرجع جامع تندخوانیاگر تصور کرده‌اید با خواندن یک کتاب مثلا خودآموز شما تبدیل به تندخوان می‌شوید سخت در اشتباهید. اگر باور ندارید، امتحان کنید. این نوع کتابها نوشته می‌شوند تا دوره‌های گران قیمت آنها فروش بیشتری پیدا کند. و اما به هر حال بین همه کتابهای خودآموز تندخوانی می‌توانم فقط این کتاب را معرفی کنم. اما هیچگاه توصیه‌اش نمی‌کنم. با خواندن نیمه اول این کتاب سیستم مکانیکی مطالعه شما ارتقا پیدا می‌کند. منظورم سرعت حرکت چشم، تنظیم و کنترل چشم، وسعت دید، هدایت چشم و… .

نیمه دوم هم به افزایش درک مطلب، تمرکز و روش های تقویت حافظه و نقشه ذهنی می‌پردازد که خیلی تمرین در آن نمی‌بینید. نویسنده این کتاب تونی بازان و ۲۳۷ صفحه است.

کتاب 11: راهنمای کامل برای احمق هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند! – آموزشی

کتاب درباره تندخوانی

اسم این کتاب اگرچه خنده دار به نظر می رسد، اما خوب است بدانید ابی مارکس بیل، نویسنده این کتاب که بخاطر کتاب های فوق العاده اش در زمینه یادگیری سریع مشهور است، به خوبی و با زبانی بسیار ساده اصلی ترین مطالب را در مورد دانش تندخوانی برای شما بیان کرده است. این کتاب تندخوانی شامل تمریناتی است که مرحله به مرحله شما را با این دانش آشنا می کنند. در طول مطالعه این کتاب شما قادر خواهید بود که سرعت مطالعه خود را مرحله به مرحله اندازه گیری کنید و میزان پیشرفت خود را در طول دوران مطالعه این کتاب اندازه بگیرید. بزرگترین مزیت این کتاب بیان مطالب به زبان ساده و کاربردی است.

 

کتاب 12. ده روز تا تندخوانی، پرینستون – آموزشی

کتاب برای تندخوانی

ابی مارکس بیل، این بار با همکاری دانشگاه پرینستون کتاب دیگری برای تندخوانی نوشته است که خواندن آن هم خالی از لطف نیست. با در نظر گرفتن نکات منفی که یاد نگرفتن تندخوانی در بر دارد، نویسندگان این کتاب کوشیده‌اند تا با ارائه راهکارهایی در مدت ده روز مهارت های جدیدی به مطالعه شما اضافه کنند و سرعت مطالعه تان را افزایش دهید. در این کتاب تندخوانی همچنین تمریناتی وجود دارند که به تقویت حافظه و افزایش تمرکز و دقت شما کمک خواهند کرد.

کتاب13. فتوریدینگ، پاول شیل

کتاب برای فتوریدینگ

فتوریدینگ یا تصویرخوانی، نوشته پاول شیل، از بهترین و معروفترین کتاب‌هاییست که در زمینه تندخوانی نوشته شده است. او این ادعا را دارد که مطالعه و استفاده از تکنیک‌های این کتاب به شما خواهد آموخت که در هر ثانیه یک صفحه از یک کتاب را مطالعه کنید. علاوه بر این، شیل باور دارد که این کار نه تنها درک شما از متن را کاهش نمی دهد، بلکه حتی می تواند آن را افزایش دهد. آموزه های این کتاب همچنین به شما خواهد آموخت که چگونه مطالبی را که به تازگی یاد میگرید به دانش گذشته تان اضافه کنید. اگر همه این موارد برای شما رویایی یا غیرممکن به نظر می رسند، پیشنهاد می کنیم که حتما این کتاب را مطالعه کنید تا از صحت ادعاهای آن مطمئن شوید.

کتاب 14. برنامه ۷ روزه یادگیری تندخوانی، از اولین وود

ممکن نیست که لیستی از بهترین کتاب های تند خوانی تهیه کرده باشیم و اسمی از مبدع این تکنیک به میان نیاوریم. اولین وود در این کتاب بر افزایش سرعت مطالعه، درک کامل مطالب متن و یادگیری مطالب مهم موجود در متن کتاب تاکید می کند. این کتاب بر این مبنا طراحی شده که طی یک برنامه ۷ روزه، به شما آموزش دهد که چگونه یادگیری، سرعت و درک مطلب را با استفاده از همه تکنیک ها و استراتژی های موجود یاد گرفته و آنها را استفاده کنید. اعتبار و معروفیت این کتاب تندخوانی باعث می شود که نتیجه ای تقریبا قطعی در طول یک برنامه ۷ روزه برای شما حاصل شود.

کتاب15.  تندخوانی با ذهن ناخودآگاه: 10 درس کاربردی برای تندخوانی، تمرکز حواس و تقویت حافظه

کتاب تندخوانی با ذهن ناخودآگاه: 10 درس کاربردی برای تندخوانی، تمرکز حواس و تقویت حافظه نوشته‌ی فرزاد میراحمدی، به شما می‌گوید که چگونه با راهکارهایی بسیار ساده حافظه خود را تقویت کنید و سرعت مطالعه‌تان را افزایش دهید.

این کتاب علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند به مهارت تندخوانی دست یابید و مطالب درسی و غیردرسی را به سرعت و با درک بالا مطالعه کنید و لذت ببرید، به تمرکز حواس بیشتری نیز دست یابید، حافظه‌تان را هم تقویت کنید، اعتماد به نفستان را بالاتر ببرید و مهم‌تر از همه بتوانید راه استفاده از نیروی عظیم ناخودآگاه را هم یاد بگیرید.

کتاب تندخوانی با ذهن ناخودآگاه علاوه بر مقدمه و مؤخره شامل 10 درس هست که هر کدام در سه زنگ؛ زنگ تندخوانی (به همراه روش‌های یادگیری)، زنگ تمرکز حواس و زنگ حافظه طراحی شده‌اند.

در خلال این درس‌ها علاوه بر مطالب ذکر شده، نکات مهمی هم در مورد قدرت مغز و شرایط یادگیری و… گنجانده شده است. این کتاب یک کارگاه عملی است که باید با آرامش و پشتکار با یک برنامه‌ی منظم آن را بخوانید و حتماً تمام تمریناتش را انجام دهید. برای هر درس حداقل 3 روز تمرین کنید تا به نتایج عالی دست یابید.

کتاب تندخوانی با ذهن ناخودآگاه در 10 درس تدوین شده است. هر درس شامل بخش تندخوانی، تمرکز حواس و تقویت حافظه است. در زنگ تندخوانی به تمرینات گسترش حوزه‌ی دید و اصلاح حرکت چشم و تمرینات تندخوانی و نیز تمرین تمرکز حواس می‌پردازید. در زنگ دوم هر درس با تمرینات و تکنیک‌های تقویت حافظه آشنا خواهید شد و درس را با مطلبی به عنوان «بهتر است بدانیم» به پایان می‌برید. از درس ششم به بعد با سیستم یادگیری بدون فراموشی آشنا خواهید شد و یاد خواهید گرفت که چگونه یک مطلب را یک‌بار برای همیشه بخوانید و همیشه آن را در ذهن داشته باشید. پس از پایان 10 درس با تمرینات آلفای ذهنی آشنا می‌شوید که کمک بزرگی به آرامش و یادگیری شما می‌کند.

کتاب16. چگونه یک کتاب را در یک روز بخوانیم؟

چگونه یک کتاب را در یک روز بخوانیم؟ رایان جیمز در کتاب تندخوانی ترفندهای ساده و جذابی را برای افزایش سرعت مطالعه و درک مطلب در اختیارتان قرار می‌دهد تا در این زمینه موفق‌تر عمل کنید و از زمان خود بیشترین بهره را ببرید.

تندخوانی روش کارآمدی برای خواندن است و مزیت‌هایی دارد که حتی تصورش را هم نمی‌کنید!

باورهای نادرست بسیاری درباره‌ی تندخوانی وجود دارد که افراد را برای یادگیری این مهارت نگران می‌کند، اما وقتی فوایدی را که برای زندگی‌تان به‌همراه دارد، درک کنید، برای یادگیری آن مشتاق‌تر خواهید شد. تندخوانی به شما قدرت می‌بخشد تا با حفظ تمرکز، سطح درک خود را افزایش دهید.

از طرف دیگر، با استفاده‌ی درست از وقت خود، تبدیل به فردی تأثیرگذار می‌شوید که فرصت لذت بردن از سایر امور زندگی‌اش را نیز دارد. خواندن باعث می‌شود تا دانش بیشتری کسب کنید و خلاق‌تر، نوآورتر و موفق‌تر شوید.

این مهارت به شما توانایی خواندن حداقل یک کتاب در روز را می‌دهد. تصور کنید که چه میزان اطلاعات را می‌توانید به ‌دست آورید و در ذهن خود نگه دارید! شما می‌توانید به جمع افراد بسیار موفق در سراسر جهان ملحق شوید. افراد موفقی که خواندن را ابزار مهمی برای پیشرفت در هر زمینه‌ای از زندگی می‌دانند.

اگر کتاب‌خوان هستید، با آموختن مهارت تندخوانی که سرگرمی خواندن را به یک تجربه‌ی لذت‌بخش‌تر تبدیل می‌کند، شگفت‌زده خواهید شد. همه‌چیز از این‌جا شروع می‌شود که ابتدا از شر عادت‌های بدی که در خواندن دارید، خلاص شوید. پس باید با روش‌های تندخوانی و نحوه‌ی به‌کارگیری آن‌ها آشنا شوید و رایان جیمز (Ryan James) تمام اطلاعاتی را که در این زمینه نیاز دارید در کتاب تندخوانی (Speed Reading: How to Read a Book a Day) ارائه می‌دهد.

 

کتاب17. تنبل باش و 21 باش: راهکارهای کاربردی و تمرین‌های عملی برای مطالعه بدون فراموشی و تقویت حافظه

همه می‌توانند 20 باشند، ولی شما با مطالعۀ کتاب تنبل باش و 21 باش: راهکارهای کاربردی و تمرین‌های عملی برای مطالعه بدون فراموشی و تقویت حافظه نوشتۀ مجنبی عزیزان، می‌توانید با کمترین زحمت و هزینه 21 باشید و یک پله از بقیه جلوتر!

اگر فکر می‌کنید برای کتاب خواندن زمان ندارید یا مطالعه کار خسته کننده‌ای است سخت در اشتباهید. چون مهارت تندخوانی که روش حرفه‌ای مطالعه است را به شما آموزش ندادند. در حالی که بیشتر افراد موفق دنیا به روش تندخوانی مطالعه می‌کنند.

این کتاب به شیوۀ کاملاً عملی نگارش شده است. با خواندن این کتاب و انجام تمرینات آن به طور پیوسته، حافظۀ خود را تقویت می‌کنید و روش صحیح مطالعه را یاد می‌گیرید که از مزیت‌های آن افزایش 3 برابری سرعت مطالعه، افزایش درک مطلب، صرفه‌جویی در زمان و یادداشت‌برداری است.

مطمئناً هرکس می‌تواند با خواندن کتاب‌های بیشتر در حوزۀ فعالیتش به بهترین فرد در آن حوزه تبدیل شود. کتاب با زبانی بسیار ساده و روان در شش فصل نوشته شده و با وجود حجم کم، حاوی مطالب ارزشمندی است که روز به روز به افراد کتابخوان اضافه می‌کند. این کتاب برای دانش‌آموزان، دانشجویان، والدین، صاحبان کسب‌و‌کار و هر فردی که باید کتاب بخواند مفید است.

کتاب پیش رو با راهکارها و تمرین‌های عملی‌ای که ارائه می‌دهد به شما کمک می‌کند تا با هنر و سبک جهانی کتاب ‌خواندن آشنا شوید و طعم شیرین مطالعه را بچشید.

کسانی هستند که برای خواندن کتاب بهانه‌تراشی می‌کنند یا حقیقتاً فرصت کافی برای مطالعه ندارند. با روش‌ها و تکنیک‌هایی که در این کتاب آمده همه می‌توانند بدون هیچ بهانه‌ای مطالعه کنند و مطالب را برای همیشه در ذهن خود ماندگار کنند.

 

کتاب18. معرفی کتاب مطالعه در حد بنز

کتاب مطالعه در حد بنز نوشته‌ی مریم مبارکی، روش‌ها و تکنیک‌های مطالعه و تندخوانی را به صورت گام‌ به‌ گام و همراه با مثال‌های متعدد به شما می‌آموزد.

همه به شما می‌گویند درس بخوان! کتاب بخوان! اهل مطالعه باش! اما متاسفانه هیچکس به شما نگفته که چطور به شکل صحیح و اصولی مطالعه کنید. این کتاب به شما کمک می‌کند که صفر تا صد مطالعه کردن را یاد بگیرید. از این به بعد با اجرا کردن تکنیک های جدید مطالعه با سرعت بالاتر و تمرکز عمیق‌تر (یعنی مثل بنز!) کتاب‌های مختلف را بخوانید.

در عصر حاضر، با گسترش دایره علوم و افزایش منابع علمی، نیاز به استفاده از روش‌های جدید و بهینه برای مطالعه به شدت احساس می‌شود. خواندن یکی از ضروری‌ترین مهارت‌هاست و مطالعه میزان بهره‌وری، سلامتی و حافظه را افزایش می‌دهد. با وجود حجم بالای کار که روزانه درگیر آن هستید، به نظر می‌رسد در پایان روز زمان زیادی برای رسیدگی و مطالعه ایمیل‌ها، مقالات جدید، پیغام‌ها و گزارش‌های پروژه باقی نمی‌ماند.

اما راه‌های زیادی برای بالا بردن سرعت مطالعه نیز وجود دارد. تندخوانی یکی از تکنیک‌های کاربردی برای افزایش سرعت مطالعه است. تندخوانی مهارتی بسیار مهم و کاربردی در زمینه مطالعه کتاب‌هاست که می‌تواند ضمن کمک به کاهش مدت زمان مطالعه، موجب افزایش بهره‌وری در این زمینه شود.

تندخوانی به مجموعه‌ای از راهکارهای عملی گفته می‌شود که سرعت مطالعه را بسیار زیاد افزایش می‌دهد و امکان یادگیری را در زمان کوتاه فراهم می‌سازد. تصور عموم بر این است که هرچه آرام‌تر و آهسته‌تر مطالعه کنند، دانش و اندوخته‌های ذهنی افزایش می‌یابد، در حالی که نظریه پژوهشگران خلاف این امر است. به عقیده آن‌ها در حالی که میزان اندوختهٔ ذهنی مطالعه کننده‌ای معمولی تنها 35٪ است، این حالت برای یک فرد تندخوان حداقل 53٪ خواهد بود.

جمع‌بندی از 18 کتاب درباره‌ تندخوانی

من در این مقاله، سعی کردم به معرفی کتاب هایی برای شروع کتابخوانی بپردازم. امیدوارم این کتاب‌ها، به شما در شروع تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای، کمک کند. در پایان، لیست کتاب‌های آموزشی برای کتابخوانی را تقدیم چشمانتان می‌کنیم:

کتابهای آموزشی برای کتابخوانی

 

اما اگر می‌خواهید برای نوجوانان این کتاب‌ها را بخرید، لیست کتاب‌های آموزش کتابخوانی برای نوجوانان و دانشجویان را پیشنهاد می‌دهیم که در زیر می‌بینید:

کتابهایی که به نوجوانان و دانشجویان توصیه می‌شود

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید