معرفی کتاب مهره حیاتی و 10 نکته حیاتی

اگر می‌خواهید شرکت‌تان با شما بهتر رفتار کند و منصفانه به شما حقوق بدهد، نیازی نیست اولین نفری باشید که برای کار از در وارد می‌شود؛ بلکه باید تبدیل به مهره حیاتی شوید. در این صورت شما آخرین نفری خواهید بود که سر کار حاضر می‌شود و نه تنها امنیت دارید، بلکه از اعتماد به نفس نیز برخوردارید.

چرا کتاب مهره حیاتی را بخوانیم؟

اگر به دنبال شغلی هستید که در آن پیروی از قوانین مشکلی ندارد؛ کتاب مهره حیاتی را بخوانید

اگر به دنبال شغلی هستید که افراد زیردست‌تان دقیقاً مطابق دستورات شما رفتار کنند کتاب مهره حیاتی را بخوانید

اگر به دنبال شغلی هستید که در آن به دلیل بالابودن ساختار هزینه، نیازی به خلاقیت نباشد کتاب مهره حیاتی را بخوانید

اگر به دنبال شغلی هستید که کاری فراتر از پیروی از قوانین انجام دهید کتاب مهره حیاتی را بخوانید

اگر به دنبال شغلی هستید که همیشه در حال پذیرفتن خطرات هوشمندانه باشید کتاب مهره حیاتی را بخوانید

 

چگونه کتاب مهره حیاتی را بخوانیم؟

1.این مطلب را بخوانید

2.قسمت 25 پادکست بی‌پلاس را خوب گوش دهید

3.کتاب را خریداری کنید(+) ابتدا فصل سیزدهم را بخوانید و سپس تندخوانی کنید

4.در وبینار “چگونه کارمند نباشیم” شرکت کنید

 

این کتاب چه می‌گوید؟

ست گادین نویسنده و بلاگر مشهور آمریکایی در این کتاب از ما می‌خواهد به نکات مهمی اشاره کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1. متمایز شوید

فقط به خاطر این که متفاوتید، غیرقابل جایگزین نخواهید شد. ولی تنها راه برای اینکه غیرقابل‌جایگزین باشید این است که متفاوت و متمایز باشید، در کارتان احساسات به خرج دهید و تعاملاتی ایجاد کنید که سازمان‌ها و افراد به شدت به آن‌ها اهمیت می‌دهند. چون اگر مشابه بقیه باشید، بسیاری دیگر از مردم نیز هستند. مردم یادگرفته‌اند همرنگ جماعت شوند، آزمون‌های استاندارد بگذرانند، سرشان را پایین بگیرند و از دستورات پیروی کنند.

2. چرخ دنده نباشید

کلاس‌های درس با ترس درآمیخته‌اند و میدان جنگی بر پایه‌ی امتحان تبدیل شده اند در حالی که خیلی راحت می‌توانستند طوری سازمان‌دهی شوند که موجب انگیزش و ترغیب ذهنیت سرکشی در ما باشند که به شدت نیاز داریم. شما با هدف تبدیل شدن به یکی از چرخ‌دنده‌های این ماشین صنعتی غول پیکر به دنیا نیامده‌اید. بلکه در طول زندگی برای چرخ‌دنده شدن تربیت شده‌اید

3. استعداد یا انتخاب

زمانی که چرخ‌دنده‌ی یک دستگاه و یک قطعه‌ی قابل جایگزین نیستید؛ به میزان شایستگی خود حقوق خواهید گرفت که بسیار بیشتر است. از هر فرصتی استفاده کنید تا مهره حیاتی شوید. نگویید نمی‌توانم. این انتخاب شماست که فوق‌العاده باشید، بخشنده باشید، هنر خلق کنید، درست قضاوت کنید، ایده‌ها و مردم را به هم ارتباط دهید که در این صورت راهی جز پاداش به شما نخواهیم داشت

4. سازمان پرسود بسازیم

آنچه کارمندانتان را مهره حیاتی می‌کند، شما را نیز به مهره حیاتی تبدیل خواهد کرد. سازمانی متشکل از افراد غیرقابل‌جایگزین که به انجام کارهای مهم مشغول‌اند، سازمانی فوق‌العاده، پرسود و غیرقابل جایگزین خواهد بود، چه در داخل و چه در درون

5. اشتباه کنید

سخت نیست که انسان خودش را مهره حیاتی کند. اما مهم و اولویت است. معمولی‌ها در حال حذف شدن هستند. دنبال عالی شدن نباشید. هنرمند شوید. هنر هیچوقت بی‌نقص نیست. اگر می‌خواهید یک متن خوب بنویسید باید به اندازه کافی متن بد نوشته باشید. اگر نمی‌دانی چه کار کنی، چیز عجیبی نیست. بقیه هم نمی‌دانند چه کار کنند. اما دلیلش این است که هیچ کاری نکرده‌اند. مهره حیاتی انقدر کار اشتباه کرده است تا کار درست را یاد گرفته است.

معرفی کتاب مهره حیاتی و 10 نکته حیاتی

6. خودتان عشق را به شغلتان تزریق کنید

تو یک آدمی هستی که به کارت عشق می‌دهی. خود کار عاشق کننده نیست. هنرمند هدیه می‌دهد. نمی‌فروشد. ممکن است مشتری از شما هیچ خریدی نکند اما هدیه دریافت کند. مانند شما که اکنون بدون این که محتوایی از مرتا خریداری کنید، در حال خواندن یک محتوای رایگان هستید. این محتوا هدیه شماست. چون همیشه بیش از آنچه ارائه داده‌ایم دریافت کرده‌ایم

7. شبکه اجتماعی برای مهره‌ حیاتی

خیلی کم هستند افرادی که از اینستاگرام استفاده درستی می‌کنند. این اپلیکیشن طراحی نشده برای آن که زمان شما را بگیرد. قرار نبود انقدر تمرکز و زمان شما را بدزدد که مجبور باشید گاهی آن را کنار بگذارید تا به کارهای مهمتان برسید. فردی که مهره حیاتی است به وسیله اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی ارتباط می‌سازد. خودش را مرجع یادگیری یک هنر می‌کند.

8. دوران معمولی بودن تمام شده

برهه‌ای دنیا به سمت دو دستگی پیش رفت. یک عده کارگر و یک عده کارفرما. آقای ست گادین می‌گوید الان به برکت اینترنت هر کسی می‌تواند هم کارگر باشد هم کارفرما. اینترنت به شما دسترسی می‌دهد به همه جهان. مهره حیاتی هنرمندی است که متوجه شده است که دنیا عوض شده. دوران معمولی بودن تمام شده و حتی معمولی بودن باعث سقوط می‌شود. از ذهنیت تبعیت و تابعیت باید خارج شوید.

9. شما در حد مهره حیاتی شدن نیستید؟

وقتی می‌شنویم که باید به مهره‌ حیاتی تبدیل شویم اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند این است که من در آن حد نیستم. فکر می‌کنیم مهره‌ حیاتی، باید نخبه، ستاره‌ای درخشان یا استادکار باشد. کتاب مهره حیاتی یا linchpin به ما اشتباه بودن این طرز فکر را نشان می‌دهد و نویسنده اعتقاد دارد که اتفاقاً فرق اول مهره حیاتی با بقیه این است که این فکرها را درباره خودش نمی‌کند. سیستم تربیتی و نظام آموزشی، ما را به انسان‌هایی سازگار و مطیع تبدیل کرده  و این کتاب راهی است برای بیرون آمدن از این قالب

10. در مدرسه هیچ چیز یاد نگرفتید

دنیا دنیایی است که آنچه در مدرسه یاد می‌گیرید اصلاً به درد نمی‌خورد. ما تا وقتی مدرسه نرفتیم خودمان هستیم اما آن سیستم، ما را خراب می‌کند. غیرممکن است مدرسه‌ای را تصور کنید که سر در آن نوشته شده باشد: «ما طریقه‌ی داشتن ابتکار و تبدیل شدن به یک هنرمند فوق‌العاده، طریقه‌ی به چالش کشیدن وضع موجود و تعامل با شفافیت را به مردم می‌آموزیم. دانش‌آموختگان ما درک می‌کنند که مصرف، راه‌حل مشکلات اجتماعی نیست» هرچند این دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز داریم.

نکته آخر

ست گادین را می‌توان مصداق تعبیر استیو جایز از نوابغ دانست:

می‌توانید او را بپذیرید. می‌توانید ردش کنید. اما نمی‌توانید از او و حرف‌هایش صرف‌نظر کنید.

این کتاب و مطالب آن نیز از جنس حرف‌هایی است که نمی‌توان از آن‌ها صرف‌نظر کرد. به اعتقاد او، همه نابغه‌اند. این کتاب توسط علیرضا خاکساران ترجمه شده و نشر آموخته آن را در سال 97 به چاپ رسانده است. امیدواریم مطالعه‌ی این اثر بتواند بیش از پیش به شما کمک کند تا با ملزومات دنیای کنونی همگام شوید و نگرش‌تان به کار و زندگی را دگرگون کند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید