نحوه درست انتخاب رشته برای رشته ریاضی و فیزیک

نحوه انتخاب رشته صحیح
Rate this post

برای ما ایرانی ها مخصوصا در بین قشر دانش آموز و دانشجو، کمک گرفتن از یک مشاور برای تصمیم های مهمی مثل ازدواج و انتخاب رشته دانشگاه مسئله مهم و ضروری است که حتما به آن میپردازیم. حالا بگذریم از اینکه چقدر به توصیه های مشاورین عمل میکنیم. در مورد انتخاب رشته کنکور مشاوره گرفتن ما فقط نباید در حد صحبت کردن باشد بلکه خیلی میدانی تر باید عمل کنیم.

  • ۲ مرحله برای انتخاب رشته صحیحدر ابتدا شما باید به شناخت کامل از خودتان برسید ، روحیات و علایقتان را دقیق بشناسید تا بتوانید رشته ای را که مناسب شما و شخصیت شماست و شما را به آرزوهایتان و جایگاهی که دنبالش هستید میرساند  انتخاب کنید.

برای تصمیم گیری این نکته را در نظر داشته باشید که هدفتان از ورود به دانشگاه چیست؟ فقط میخواهید درس بخوانید و تحصیل کرده باشید یا داشتن شغل مناسب بعد از تحصیل هم برایتان مهم است ؟ چه موقعیت های شغلی و محیط های کاری را دوست دارید ؟

اینها سوالاتی است که باید مدام از خود بپرسید و به پاسخ آن ها فکر کنید….

چگونه انتخاب رشته کنیم؟
  • بعد از شناخت خود، حالا باید تمام فیلدهای دانشگاهی‌ای که می‌توانید انتخاب کنید را بشناسید . بهترین راه برای شناخت رشته ها بررسی دروس ارائه شده در دانشگاه است . تنها زمانی می‌توانید به طور نسبی یک رشته را بشناسید که حداقل یک ترم دانشجوی آن رشته باشید اما طبیعتا ممکن نیست حتما با دانشجویان رشته های مختلف صحبت کنید و از کسانی که وارد بازار کار شده اند درباره تحصیلاتشان سوال کنید. سعی کنید بین کتاب های درسی و منابع هر رشته قدم بزنید و ببینید واقعا مشتاق متخصص شدن در آن رشته هستید یا خیر !

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مهندسی کامپیوتر از آن دست رشته های فنی مهندسی است که حتی اگر دنبال بازار کار هم نباشید می توانید از دانش کامپیوتری ای که بعد از ۴ سال کسب میکنید در زندگی روزمره هم استفاده کنیدو در عصر پیشرفت روز افزون  تکنولوژی راحت تر زندگی کنید . این رشته دید مهندسی خوبی در زندگی به شما می‌دهد و به دلیل اینکه در ۲ ترم اول بیشتر با ساختار کامپیوتر و منطق آن آشنا می‌شوید دید منطقی‌ای پیدا می‌کنید.

در دوره کارشناسی این رشته به دو قسمت سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات (IT) تقسیم می‌شود. سخت افزار تمرکز بر ساخت وآشنایی با قطعات کامپیوتر دارد و نرم افزار تمرکز بر روی برنامه نویسی و ساخت برنامه های کامپیوتری و تلفن همراه است. کامپیوتر بدون سیستم عامل هیچ است و سیستم عامل چیزی جز برنامه نویسی نیست و برنامه نویسی مغزی بسیار فعال و باز میخواهد و ذهنی خلاق .

یک مهندس نرم افزار در کشور ما می‌تواند بازار کار خیلی خوبی داشته باشد به دلیل پیشرفت هر روز فناوری و خواستگاهی که اجتماع ما از کامپیوتر می‌طلبد نیازمند برنامه نویسان قوی و برنامه‌های پرقدرت هستیم.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید