روز کتاب و کتابخوانی چه روزی است؟

24 آبان روز کتاب و کتابخوانی است

در ایران از 24 آبان تا ۲ آذر ماه را هفته کتاب و کتابخوانی نامیده‌اند. در این روز معمولاً می‌توانید به صورت رایگان در کتابخانه‌ها عضو شوید.
این روز صرفاً برای سازمان‌ها ، مدارس و دانشگاهها مهم است. چون احتمالاً باید ردیف بودجه مربوطه را مطابق تاریخ مقرر هزینه کنند و گزارشات فرهنگی بدهند. از سمینار گرفته تا مسابقه کتابخوانی. مدیون هستید اگر فکر کنید برای یک کتابخوان حرفه‌ای مهم باشد که روز کتاب و کتابخوانی چه روزی است؟ اصلاً بعضی‌هایشان نمی‌دانند چنین روزی وجود دارد! مردم عادی هم بیشتر، ایام نمایشگاه کتاب که هفته دوم اردیبهشت است، برای خرید کتاب غیردرسی اقدام می‌کنند

روز جهانی کتاب چه روزی است؟

روز جهانی کتاب و مؤلف 23 آوریل مصادف با 4 اردیبهشت است. نمایشگاه کتاب تهران هم معمولاً در همین ایام برگزار می‌شود. البته این که چرا نمایشگاه کتاب در ایران همان 24 آبان تا 2آذر (هفته کتاب و کتابخوانی) برگزار نمی‌شود جای بحث و تأمل دارد. به هر حال این روز توسط یونسکو ثبت شده، سایتی بین‌المللی دارد و 100 کشور آن را به رسمیت می‌شناسند. سایت روز جهانی کتاب

روز عاشقان کتاب چه روزی است؟

روز عاشقان کتاب 9 آگوست مصادف با 19 مرداد است. البته این ربطی به کشور ما ندارد. یکی روز ملی در آمریکاست که تعطیل غیررسمی هم هست(+). در این روز توصیه می‌شود که تلفن‌های هوشمند کنار گذاشته شده و همه به گوشه‌ای بروند و کتاب بخوانند. کتاب‌های داستان و ادبیات و تاریخ. در این روز، به یکدیگر کتاب هدیه می‌دهند. البته نمی‌دانیم که مردم آن کشور چقدر به این روز  و سنت‌هایش پایبند هستند. پیشنهاد ما این است که هر عاشق کتابی، به جای یک روز در سال، یک روز در ماه را به دور از تکنولوژی و کار و خانواده صرفا به کافه یا کتابخانه‌ای برود و یک کتاب را در آن روز بخواند و لذت ببرد.

روز کتاب و کتابخوانی چگونه انتخاب شده است؟

24آبان سالروز وفات علامه طباطبایی است. خیلی از اساتید و مراجع بزرگ میهن ما از شاگردان ایشان بوده‌اند و یکی از پرخوان‌ترین افراد در دوره‌ی معاصر هستند. در مورد بقیه کشورها به دلیل خاصی نرسیدیم. صرفاً یک روز قراردادی است برای آن که بیشتر به کتاب و اهمیت کتابخوانی پرداخته شود. سازمان‌ها و نهادهای مردمی و دولتی برای این سرفصل و کتابخوانی کشور طرح و ایده و بودجه بدهند. فکری به حال وضعیت کتابخوانی کشور کنند و باور داشته باشند کشور کتابخوان، همواره در مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیروز خواهد شد.

سخنرانی در روز کتابخوانی

کتاب و کتابخوانی مثل حقیقت و راستگویی است. یا شاید مثل برنامه و برنامه‌ریزی. همه می‌گویند خوب است! واجب هم هست! اولویت هم هست! اما هیچ‌کس درست انجام نمی‌دهد. این چه  سوالی است که می‌گویند کتاب و کتابخوانی چه ضرورتی دارد؟ در همایش‌ها و نشست‌ها در مورد فواید کتابخوانی صحبت می‌کنند و مستمعین هم می‌گویند: به‌به! برویم کتاب بخوانیم.

همه می‌خواهند دیگران را به کتابخوانی دعوت کنند و خودشان هیچ تکانی نخورند. از معلمان و مدیران گرفته تا والدین که سطح مطالعات غیر درسی سالانه‌شان از ۱۰ کتاب تجاوز نمی‌کند.

جمله و شعر روز کتاب و کتابخوانی

هر کدام از این جملات می‌تواند ایده‌ای باشد برای نوشتن یک مقاله، صحبتی چند دقیقه‌ای یا گفتگویی در یکی از روزهای کتاب و کتابخوانی. بخوانید: جملاتی برای سخنرانی در روز کتاب و کتابخوانی

 

جملات انگیزشی درباره کتاب و کتابخوانی

مقاله‌هایی که می‌تواند برای روز کتابخوانی مفید باشد

ما در سایت مرتا بیش از 100مقاله درباره کتاب و مهارت‌های مطالعه و رشد فردی نوشته‌ایم. مقالات زیر، برگزیده‌ای از متن‌هایی است که می‌تواند الهام‌بخش شما در سخنرانی‌های روز کتاب و کتابخوانی باشد:

در روز کتابخوانی چگونه می‌توانیم اثری بر فرهنگ کتابخوانی بگذاریم

 1. خودمان زیاد کتاب بخوانیم. حداقل روزی نیم‌ساعت الی یک ساعت مطالعه کنید که درسال حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کتاب می‌شود.
 2. مهارت‌های مطالعه را توسط افراد کتابخوان حرفه‌ای آموزش ببینیم.
 3. رسانه باشیم و رسانه بودن را تبلیغ کنیم. هرکس می‌تواند در مورد کتاب‌هایی که خوانده است در اینستاگرام بنویسد یا با دوستانش صحبت کند.
 4. چالش‌های گروهی کتابخوانی بدون اجبار می‌تواند ایده جذابی باشد. من در سه گروه کتابخوانی چالش آفرین این چنینی عضوم که انتخاب کتاب توسط خودمان است و هر کدام از این گروهها در موضوعات متفاوتی مثل کسب‌و‌کار، بینشی و ادبی هستند که هر کدام هم لذت خود را دارد. اجبار نبودن به این معناست که کتاب توسط خودتان انتخاب می‌شود و این طور نیست که همه با هم یک کتاب مشترک بخوانیم. چون ممکن است کتابی به درد من بخورد اما شما دوستش نداشته باشید
 5. کاربردی بودن مطالعه را نشان دهیم. از این بابت پادکست‌های بخوان برای موفقیت و وبینار درآمد از کتاب می‌تواند راه‌گشا باشد

شما چه پیشنهادی برای کتابخوانی مردم دارید؟

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

15 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام یاسین عزیز.
   24 آبان (از امروز یعنی 2 روز دیگر، روز کتاب و کتابخوانی است که در تقویم شمسی هم ثبت شده است.

  • سلام احمدرضا عزیز
   همانطور که در پاراگراف اول مقاله توضیح دادیم، روز کتاب و کتابخوانی روز 24 آبان ماه است. هفته کتابخوانی نیز از 24 آبان آغاز می‌شود و تا 2 آذر ادامه خواهد داشت.

  • سلام ناهید عزیز
   در ویرایش بعدی این مقاله، موضوع “نحوه انتخاب روز کتاب و کتابخوانی” را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.
   پیشنهاد میکنیم دیگر مقالات ما را در مرتابلاگ دنبال کنید و بخش آخرین بروزرسانی‌ها، آخرین مقالات بروز شده ما را مشاهده کنید.

 • مرسی. مقاله خیلی خوبی بود. واقعا دمتون گرم که روز کتاب رو همون اول این مقاله مشخص کردید. بقیه خیلی متن های طولانی مینویسن و فرد متوجه نمیشه که چه زمانی هست دقیقا این روز کتابخوانی. داستانی شده این تولید محتوای بهینه.

 • شما برنامه خاصی برای این روز دارید؟ یعنی تخفیف خاصی میگذارید برای این روز خاص؟
  بعد یه سوالی که دارم اینه که آیا این روز رو داخل تقویم شمسی هم گذاشتن یا خیر؟

  • سلام و احترام فرید عزیز
   بله ما یک وبینار برای آموزش کسب درآمد از کتاب تهیه کردیم که می‌توانید در این لینک اون رو مشاهده کنید.

 • سلام روزکتابخوانی مگه ثبتنام رایگان نیست پس چرامن چندبارمیرم میگن ثبتنام سایت بسته هست فقط روزهای رایگان سایت میبندندولی اگه پولی باشه سریع ثبتنام میکنناین خانم که توکتابخونه هست داره دروغ میگه تاهمه برن باهزینه ثبتنام کننن خداازش نگذره

دیدگاهتان را بنویسید