راه و رسم زندگی؛ سوال کردن را یاد بگیرید

چرا باید سوال بپرسیم؟
Rate this post
ما فرض می­‌کنیم که اطلاعات غلط‌مان یک واقعیت است و در نتیجه همه چیز بدتر می‌­شود. ما فرض می­‌کنیم که سایر مردم برنامه ما را دوست دارند و همه چیز خراب می­‌شود. بهتر است از همان اول سوال کنیم
پرسش­ها به روشن شدن موقعیت کمک می‌­کنند.
پرسش­ها دست مردم را توی حنا می‌­گذارند و آن­ها را وادار به فکر کردن می­‌کنند و فکر کردن همواره برای هر کس و درباره همه چیز خوب است .
پرسش­ها به پاسخ نیاز دارند که  خود مستلزم فکر کردن درباره موقعیت تا نهایت منطقی آن است.

پرسش­ها به مردم کمک می‌­کنند تا اندیشه خود را روشن سازند.

همانطور که شخصی بسیار خردمند و بسیار عزیزی روزی به من گفت:«هر چه بهتر باورها، اعمال، آرزوها و خواست دیگران را بفهمید، این احتمال بیشتر می­‌شود که واکنشی درست نشان دهید، در صورت لزوم فکر خود را تغییر دهید و به طور کلی موفق باشید.»
پرسیدن به شما نوعی فضای تنفس و وقت فکر کردن می‌­دهد. به جای از کوره در رفتن، بهتر است چند سوال بپرسید و حقیقت را دریابید. در این صورت برای دادن پاسخ منطقی، آرام و مجهزتر خواهید بود.
وقتی دیگران واکنش نشان می­‌دهند، هراسان می­‌شوند، بد تعبیر می­‌کنند. به فرضیات توسل می­‌جویند، کنترل خود را از دست می­‌دهند و به طور کلی بدرفتاری می­‌کنند، بازیگران واقعی قواعد سوال می­‌کنند.
از من سوال بپرسید اینستاگراممدام از خود سوال کنید. بپرسید که چرا فکر می­‌کنید بر حق­ هستید یا اشتباه می­‌کنید. از خودتان بپرسید چرا کارهای ­معینی را انجام می‌­دهید، چیز­های دیگری را می‌­خواهید و مسیر علمی مشخصی را دنبال می‌کنید. از خود با قاطعیت و جدی بپرسید، چون شاید کس دیگری این کار را نکند. همه ما به این کار نیاز داریم. پرسیدن ما را از چنگ توسل به این فرض که می­‌دانیم بهترین چیز برای ما چیست نجات می­‌دهد.
و البته زمانی فرا می­رسد که باید پرسیدن را متوقف کرد؛ از دیگران و خودمان. شما باید بدانید چه هنگام توقف کنید. یاد گرفتن همه این­ها زمانی می­‌برد و همه ما در طی مسیر دچار اشتباه می­‌شویم. سوالی نیست؟
برشی از کتاب “راه و رسم زندگی بهتر” اثر “ریچارد تمپلر”
پیشنهاد می‌کنم قسمتهای دیگر این کتاب را نیز بخوانید:
کتابخوانی؛ راه و رسم زندگی (قسمت اول)
راه و رسم زندگی؛ اصیل، خلاق و متفاوت بودن
راه و رسم زندگی؛ از رویا داشتن نترسید
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید