معرفی رمان هرس : روایت بعد از جنگ

Rate this post

رمان هرس، روایت مرزی است که بعد از جنگ بین آدم ها شکل می‎گیرد.

روایت زندگی رسول و نوال که با شروع جنگ و مرگ کوچک ترین فرزندشان هرگز به زندگی سابق بر نگشته اند. زندگی که در آن رسول گذشته را رها کرده به امید داشتن زندگی با هر آنچه از جنگ برایش باقی مانده و نوال که گذشته را رها نمی‎کند و شاید هم گذشته او را رها نمی‎کند.

جایی از کتاب می‎خوانیم که می‎گوید ” شاید نوال راست گفته بود، گذشته از زندگی آن ها پاک نمی‎شد. رسول این همه سال بی خود با آن جنگیده بود. آن جا، زیر آن خاک که داشت دفنش می‎کرد. دلش می‎خواست تمام آن روزها برگردند و همه شان را طوری که واقعا بودند زندگی کند، طوری که واقعا بودند. نه آن طور تقلبی که خودشان ساخته بودند گذشته و هر آنچه پشت سر باقی مانده پر از بوی ماندگی است، بوی نا گرفته را باید دفن کرد “

“نوال شب هایی که بی خواب می‎شد، شب های زیادی که بی خواب می‎شد، گوسفند ها را نمی‎شمرد تا خوابش ببرد، مردهای مرده خرمشهر را می‎شمرد. از کس و کار خودش شروع می‎کرد از پسرش از آقاش و پسرعموهایش که قبل از پسرش و آقاش طوری مرده بودند که هیچ تکه درشتی از آنها باقی نمانده بود، بعد می‎رسید به همسایه ها، بعد همبازی های بچگی، بعد همشهری ها، بعد آنهایی که در تلوزیون و حجله های سر خیابان روی سنگ قبرهای جنت آبد دیده بود اسم و صورتشان یادش نرفته بود.”

رمان هرس به گمانم روایت کاری‌است که جنگ با آدم ها می‎کند. هفده سال از شروع جنگ می‎گذرد با این همه انگار همین دیروز خمپاره وسط زندگی رسول و نوال نشسته است. داستان مردی که سالها بعد از پایان جنگ پی همسر گمشده اش می‎گردد و او را در مکانی عجیب پیدا می‎کند.

دومین رمان نسیم مرعشی تجربه ایی است متفاوت از رمان نخستش. (بیشتر بخوانید: رمان چیست؟ چرا باید رمان بخوانیم؟)

اگر پاییز فصل آخر سال است روایت بلاتکلیفی و تردید های یک نسل آرمان خواه بود و سرگشتی شان، هرس راز هایی را روایت می‎کند که سرنوشت پسران و مادرانی را رقم زد که در لایه های تاریخی غلیظ گم شدند.

داستانی با زبان گرم جنوبی و تو در تو روایت می‎شود. داستان مدام در حال جابه جا شدن بین خاطرات گذشته است اما با این همه خط داستانی هیچ گاه گم نمی‎شود و به آرامی نمایی از یک زندگی را برای‌مان می‎سازد.

درواقع توصیفات و فضاهای شگفت انگیز یکی از ویژگی های خوب این داستان است. تصویر سازی های زنده از هور و دارالطلعه و یا خرمشهر و گیر و دار جنگش می‎تواند روزها خواننده را در همان حال و هوا نگه دارد.

هرس روایت تلخ و دردناکی است. روایتی که درد و  رنج سالهای بعد از جنگ را در عمق دل می‎کارد و زهر آن را به آرامی پخش می‎کند.

با این همه ارزش چند بار خواندن را دارد تا جایی که روایت متفاوتی از سر و شکل زندگی آدم ها بعد از جنگ در ذهن ها حک شود.

رمان هرس، یک رمان قصه گو و جریان محور است که در دسته داستان های قفسه آبی نشر چشمه به چاپ رسیده.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید