راه و رسم زندگی؛‌ مرزهای شخصی خود را مشخص کنید

ریل راه آهن
Rate this post
مرزهای شخصی خطوطی فرضی هستند که در آن اطراف خود می کشید و هیچ کس نباید به لحاظ جسمانی مگر آن که دعوت شده باشند یا عاطفی از آن­ها عبور کند. برخورداری از احترام، حریم خصوصی، مهربانی، عشق، برخورد صادقانه و شرافتمندانه بخشی از حقوق شما است. اگر کسانی از این خطوط بگذرند و مرزها را نادیده بگیرند، شما حق دارید در مقابل آن­ها بایستید و بگویید، «نه، من این تجاوز را تحمل نمی­‌کنم.»
اما نخست باید این مرزها را ترسیم کنیم. شما باید بدانید کجا ایستادگی می­کنید و کجا نمی­کنید. پیش از آن­ها را مشخص کنید  بر سر آن­ها محکم بایستید.
هر چه قدر در مرز­های خود امنیت بیشتری  پیدا کنید ، قدرت دیگران در تاثیر گذاری برشما کمتر خواهد شد . هر چقدر مرزهای خود را روشن تر تعریف کنیم بیشتر در می‌­یابید که مسائل دیگران بیشتر به خودشان و کمتر به شما مربوط می‌­شود و از مرزهایی که تا به این حد شخصی‌اند عبور نمی‌کنید. شما حق دارید به خودتان احترام بگذارید، که دیگران به شما احترام بگذارند. مادام که به خودتان احترام نمی­‌گذارید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دیگران به شما احترام بگذارند، و نمی­‌توانید به خود احترام بگذارید مگر این که  از آنچه هستید و آنکه هستید تصویر روشنی داشته باشید .مشخص کردن مرزها بخشی از این فرایند است. باید احساس کنید آنقدر اهمیت دارید که این خطوط را ترسیم کنید. و هنگامی که آنها را ترسیم کردید جسورانه آنها را تقویت کنید.
سیم خاردارتعیین مرزهای شخصی به این معناست که دیگر مجبور نیستید از دیگران بترسید. اکنون درباره اینکه کجا ایستادگی می­‌کنید و کجا نمی­‌کنید فکر روشنی دارید. هنگامی که کسی مرز میان رفتار مناسب و نامناسب پشت سر می­‌گذارند، به آسانی می توانید بگویید، «نه، من دوست ندارم با من اینطور رفتار یا اینطور صحبت شود»
احتمالا بهترین راه شروع این کار با خانواده ی خودتان است. ما طی سال های متمادی الگوهایی از رفتار را تنظیم می‌کنیم. به عنوان مثال، اگر عادت دارید به دیدار والدینتان بروید و با احساس بد بازگردید، به این دلیل که آنها شما را تحقیر می­‌کنند یا در شما احساس بی کفایت بودن ایجاد می کنند، می توانید به خود بگویید دیگر این وضع را تحمل نخواهم کرد و این رفتار را تغییر دهید. کار بعدی این است که واقعا آن را تحمل نکنید! حرف دلتان را بزنید! بگویید که دوست ندارید مورد انتقاد قرارگیرید ،سرزنش شوید ، تحقیر شوید.
شما دیگر بزرگ شده اید حق دارید مورد احترام قرار گیرید و تشویق شوید.
تعیین مرزهای شخصی به ما امکان می‌دهد که در مقابل افراد پررو، بی ادب، متجاوز، کسانی که از ما سوءاستفاده می­‌کنند و کسانی که از ما غیرعاقلانه و بد بهره می­‌گیرند مقاومت کنیم. افراد موفق قدر خود را می­‌دانند و وقت خود را تلف نمی­‌کنند، افراد موفق کسانی هستند که می­‌توانند تهدید و ارعاب عاطفی را تشخیص دهند. وقتی این خطوط را در اطراف خود کشیدید، بسیار آسان­ تر خواهد بود که پشت آ­نها بایستید و محکم، مصمم، قوی و جسور باشید.
برشی از کتاب “راه و رسم زندگی بهتر” اثر “ریچارد تمپلر”
اگر دوست دارید قسمتهای دیگر این کتاب را بخوانید:
کتابخوانی؛ راه و رسم زندگی (قسمت اول)
راه و رسم زندگی؛ اصیل، خلاق و متفاوت بودن
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید