راه و رسم زندگی؛ از رویا داشتن نترسید

پرنده خیال پرداز
Rate this post
این قاعده کاملا بدیهی و آسان به نظر می­‌رسد، اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که بسیاری از مردم رویاهای خود را محدود می­‌کنند!‌ آن­ها رویاهای شما هستند و نباید محدود شوند.
برنامه­‌ها باید واقع‌­گرایانه باشند؛ اما رویا­ها نه
من سال­ها در کازینو کار کرده ام و همواره متوجه نکته­‌هایی بوده­‌ام که مشتریان هرگز به آن توجه ندارند؛ این که آن­ها همیشه می­‌بازند چون باخت خود را محدود نمی­‌کنند، بلکه برد خود را محدود می­‌کنند. از من نپرسید چرا. گمان می­‌کنم قماربازانی که به این کار معتادند جدا خوب نیستند. آن­ها با این بینش درست شروع می­کنند که «اگر این پنج دلاری را باختیم دیگر بازی نمی­‌کنم» نتیجه: آن-ها پنج دلاری را می­‌بازند و سپس با کشیدن یک چک آن‌ ­را دنبال می­‌کنند. و سپس یک چک دیگر…. تا چک باخته را جبران کنند، و به همین ترتیب…
در این جا باید بگویم که من از قمار دفاع نمی­‌کنم نه حالا نه هیچ وقت و باور کنید که واقعا کار خوبی نیست. نکته همین جاست که مردم به همین ترتیب برد خود را محدود می­‌کنند، حال آن­که « رویاها در بدترین حالت ضرری ندارد آن­ها را محدود نکنید! شما می­‌توانید رویا­هایی داشته باشید که تا دلتان بخواهد والا، گسترده، بزرگ، با شکوه، ناممکن، عجیب و غریب ابلهانه، واقعیت گرا و بی معنا باشند.
شما اجازه دارید هر چیزی که می‌­خواهید آرزو کنید. توجه داشته باشید آرزو­ها و رویاها اموری شخصی­‌اند. هیچ پلیس آرزویی و یا دکتر رویایی وجود ندارد که از بابت تقاضاهای غیرواقع بینانه به سمت شما هجوم بیاورد این امری خصوصی میان شما و … است. بین شما و مطلقا هیچ کس. تنها نکته‌­ای که باید بر اساس تجربه‌‌های شخصی به شما تذکر دهیم این است که کاملا مراقب باشید چه آرزویی  می­‌کنید؛ یا چه رویایی را در سر می­‌پرورید؛ زیرا این امکان وجود دارد که به آن دست بیابید در این صورت در کجا خواهید بود؟
گروه کثیری از مردم فکر می­‌کنند رویایشان باید واقع بینانه باشد تا ارزش رویا شدن را پیدا کند. اما چنین چیزی یک برنامه  است و با یک رویا کاملا فرق می­‌کند. من برنامه­‌هایی دارم و گام­هایی منطقی بر می­‌دارم تا آن­ها را محقق کنم. رویا می­‌تواند انقدر غیر محتمل باشد که هرگز تحقق نیابد. فکر نکنید که با رویاها پردازی­های خود هرگز به جایی نخواهید رسید؛ شماری از موفق ترین افراد  کسانی بوده­‌اند که جسارت رویا پروری های دور و دراز را داشته­‌اند، این امر تصادفی نیست.
برشی از کتاب “راه و رسم زندگی بهتر” اثر “ریچارد تمپلر”
برای خواندن قسمتهای دیگر این کتاب، لینکهای زیر را نیز ببینید:
کتابخوانی؛ راه و رسم زندگی (قسمت اول)
راه و رسم زندگی؛ اصیل، خلاق و متفاوت بودن
راه و رسم زندگی؛ سوال کردن را یاد بگیرید
راه و رسم زندگی؛ اصیل، خلاق و متفاوت بودن
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید