چگونه تندخوانی برای درس خواندن می تواند مفید باشد؟

Rate this post

برای داشتن یک مطالعه موفق لازم است از روش صحیح درس خواندن استفاده کنیم. روشی که با تکیه بر مرور، برای دانشجویان و دانش‌آموزان، روشی بهینه و پربازده باشد. آنچه که می‌خوانند را درست و سریع بخوانند و به موقع آن را به خاطر بیاورند. 

دانشجویی که وارد دانشگاه می‌شود، بیش از 22هزار ساعت زمانش را صرف درس خواندن کرده است. اگر مهارت‌های مطالعه را در مدرسه آموزش می‌دادند، می‌توانست این زمان را نصف کرده و بقیه را صرف دوره دروس جهت تسلط بیشتر یا کسب مهارت‌های کسب و کار و زندگی کند.

تندخوانی برای درس خواندن در دو جا استفاده می‌شود:

1. پیش‌خوانی 

2. مرور کردن

 

در دوره کتابخواری، مختصر و مفید روشهایی را  آموزش می‌دهیم که در درس خواندن از رقبایتان جلوتر بیفتید.

فلسفه این روش بر اساس ۲ حقیقت است.

  1. نگاه کلی : باید بدانید که یادگیری مغز از کل به جزء است. بنابراین ابتدا باید کل را به مغز بدهیم سپس به سراغ جزئیات و حفظیات و یادداشت برداری برویم
  2. استفاده همزمان از دو نیمکره مغز: نگاه کلی در کنار نگاه جزئی، یکی از مصداق های استفاده از دو نیمکره به صورت همزمان است. همچنین استفاده از رنگ و نمودار نیز می تواند به این امر کمک کند. وقتی از هر دو نیمکره بصورت همزمان به یک میزان استفاده کنید قدرت یادگیری ۵برابر می شود نه دو برابر. درست مانند این که شما با یک دست کارهای محدودی می توانید انجام دهید وقتی با دو دست کار می کنید، توان شما دیگر دو برابر نیست. خیلی بیشتر خواهد بود.

حالا  که فلسفه استفاده از تندخوانی را آموختید، روش کاربردی و عملی مطالعه کردن را به شما آموزش می دهم . خواهشم این است که حداقل یک هفته آن را روی درس هایتان تمرین کنید:

  1. مرور آنچه گذشت (۵دقیقه)

ممکن است کتاب را تازه دارید شروع می کنید. در این صورت این قسمت حذف می شود.

  1. آنچه در قسمت بعد خواهید دید (پیش خوانی ۸دقیقه ای)

موتور تندخوانی تان را روشن کنید. خواندن تیترها، روند مفهومی کتاب، کلمات درشت، اعداد و ابتدای پاراگراف ها از چشم نیندازید. در ۸ دقیقه به صورت اجمالی نگاهی به کتاب بیندازید. کلی نگری و سرعت بسیار مهم است. درک مطلب اصلا مهم نیست.

  1. بررسی سؤالاتی که در ذهنمان ایجاد شد (۲دقیقه)

انتظار دارید این کتاب چه چیزی را به شما آموزش دهد؟
اگر قسمت قبل را درست انجام داده باشید، باید برایتان سوال ایجاد شود. وگرنه با دقت خوانده اید و دیگر اسمش پیش خوانی نیست.

  1. خواندن جدی و تحلیلی (۴۰دقیقه)

شما قبل از یادگیری مهارتهای مطالعه، از همینجا شروع می کردید. مثل فردی که بدون در نظر گرفتن عمق استخر به وسط آن شیرجه می زند. اما حالا می دانید کجای کتاب مهم یا کجای کتاب سخت است که لازم است عمیق و آرام بخوانید. کجای کتاب را می توانید سریع رد کنید. شما راننده ای هستید که می دانید چه جایی آبی و هوای خوبی دارد که کنار بزنید و استراحت کنید و چه جایی جاده صاف و خوب است تا سرعت بگیرید. این خدمتی است که تندخوانی به شما کرده است. اما در این مراحل با پیش خوانی از آن یاد کردیم!

  1. نقشه ذهنی یا درخت حافظه (در همان ۴۰دقیقه مرحله۴)

هنگام مطالعه برای فهم کتاب و تسهیل در مرورهای بعدی باید یاد بگیریم به صورت مؤثر و مغزپسند نقشه ذهنی، مسیر محتوایی کتاب و خلاصه کتابی را که می خوانیم استخراج کنیم. پس از رسم نقشه ذهنی می توانید درستان را تا صدها بار مرور کنید. نقشه ذهنی را زمانی می کشیم که در حین خواندن به پایان فصل برسیم. از همین جهت است که زمان جداگانه ای برای آن پیشنهاد ندادم. در همان مرحله ای که به خواندن جدی و تحلیلی مشغولید، ممکن است به انتهای فصل یا انتهای کتاب برسید. آن لحظه زمان رسم نقشه ذهنی است. خودتان مدیریت کنید.

شاید لینک روبرو بخاطر داشتن ویدئوها و تصاویر، مفهوم نقشه ذهنی را بهتر انتقال دهد : نقشه ذهنی چیست؟ چرا باید از نقشه ذهنی استفاده کنیم؟

  1. مرور آنچه در مرحله ۴ خواندید (۵دقیقه)

آنچه را که مطالعه کردید، تندخوانی کنید و به سرعت مرور نمایید. سپس خودتان را به یک استراحت ۱۵دقیقه ای مهمان کنید و مجدداً خواندن را شروع کنید. مرحله اول را که یادتان نرفته : مرور آنچه گذشت

اگر مخفف حروف لاتین این ۶مرحله را کنار هم قرار دهیم، به روشی به نام rPQSMr  می رسیم. با مشاهده جدول صفحه بعد جمع بندی خواهید رسید

۶۵۴۳۲۱
reviewMind MapStudyQuestionPreviewreview
۵دقیقه۴۰دقیقه۱۰دقیقه۵دقیقه
تندخواندنکندخواندنتندخواندنتندخواندن
مرورنقشه ذهنیمطالعه جدیسوالپیش خوانیمرور آنچه گذشت

 

 

 

همانطور که در جدول می بینید، تندخوانی دقیقا همان جای خالی درک مطلب و دوره دروس را پر می کند. انسان با یک دور مطالعه کتاب متوسط ۲۵% مطالب را به یاد خواهد آورد. اما با این روش شما ۴بار یک متن را می خوانید. بنابراین انتظار می رود نزدیک به ۱۰۰درصد مطالب را به یاد آورید. شاید ابتدا به نظر برسد که این روش جدید وقت زیادی می گیرد ولی چون روشی نظام مند و بسیار منسجم است و بر اساس سیستم یادگیری مغز تدوین شده است، شک نکنید که موقع امتحان مطالب را بهتر به یاد می آورید.

برای درس خواندن مرور کردن خیلی مؤثرتر از این است که همه وقتتان را صرف خواندن و علامت گذاری نکات کنید.

پروفسور آرتو گستز پیشنهاد می دهد ۲۰درصد وقتتان را به خواندن و ۸۰درصد را به یادآوری اختصاص دهید. این کار یادگیری را دو برابر می کند.

برای درک بهتر تشابه این روش با کشت و کار به مثال زیر توجه کنید.

درس خواندنِ درست، مانند کاشت درخت است
مقالات زیر این محتوا را تکمیل می‌کند:

معرفی ۵ روش از انواع روش های مطالعه

تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید