راه و رسم زندگی؛ اصیل، خلاق و متفاوت بودن

چگونه در جمع متفاوت شویم
Rate this post
مستقل باشید! منظور از این قاعده این است که باید در مورد افکار خود، دیدگاهی کاملا روشن داشته باشیم و در مورد خوب بودنمان چنان مصمم باشیم که دیدگاه دیگران به آسانی ما را تحت تاثیر قرار ندهد. این مقوله دشوارتر از آن چیزی است که در وهله اول به نظر می‌­رسد. همه ما ترس­ها و دغدغه های خاص خود را داریم. همه ما می­‌خواهیم پذیرفته و دوست داشته شویم. همه ما می­‌خواهیم با دیگران باشیم، عضوی از جمع باشیم و به رسمیت شناخته شویم. همه می‌­خواهیم به چیزی یا جایی تعلق داشته باشیم. وسوسه می­‌شویم که بگوییم« من همان چیزی خواهم بود که تو می­‌خواهی باشم»

اصیل ، خلاق یا متفاوت بودن می‌­تواند ما را به این فکر بیاندازد که آدمی برجسته هستیم و باید از دیگران فاصله بگیریم.

اما آدم­های واقعا موفق تک افتاده نیستند، بلکه به دلیل اصالت و تفاوتشان به سردستگی می­‌رسند. هنگامی تک افتاده می‌­شوید که نفرت‌انگیز یا بی‌ادب یا آسیب رسان باشید. اما چنانچه مهربان، فکور، تیم‌دار و قابل احترام باشید مورد استقبال قرار می­‌گیرید و دوست داشته می­‌شوید.
برای آن که  مستقل فکر کنید باید در مورد این که چه کسی هستید کاملا مطمئن، و در اندیشه خود و عمل کردن به آن روشن باشید، مستقل فکر کردن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.
من دوستی دارم بسیار باهوش و زیرک است، اما تمام عقایدش محصول خواندن یک روزنامه ملی خاص است. خط به خط مطالبی که در هر محصول به چاپ می­‌رسد توسط او بازگو می‌­شود. او به طور ضمنی به روزنامه خود اعتماد  دارد و متوجه نیست که باورهایش تا چه اندازه  قابل پیش بینی است، اندیشه‌­هایی که همواره مبتنی بر آن چیزی است که خوانده است. او دیدگاه خود را روشن، با قوت و مستدل بیان می­‌کند، اما همواره کاملا عین دیدگاهی است که در روزنامه‌اش به چاپ رسیده است. گاهی اوقات همه ما می­‌توانیم کمی­‌ شبیه او باشیم و هر از گاهی لازم است منبع اطلاعات خود را تغییر دهیم تا مطمئن شویم که تازه و اصیل هستیم.
البته مستقل فکر کردن به معنای آن است که شما، الف) چیزی دارید که درباره اش فکر کنید. ب) واقعا به آن چیز فکر می‌­کنید.
به منتخبی از کسانی که می­‌شناسید نگاه کنید. چنانچه با زندگی خود بیگانه باشند شرط می‌­بندم که هیچ یک از این دو کار را انجام نمی‌­دهند.
برشی از کتاب “راه و رسم زندگی بهتر” اثر “ریچارد تمپلر”
قسمتهای دیگر این کتاب:
کتابخوانی؛ راه و رسم زندگی (قسمت اول)
راه و رسم زندگی؛ سوال کردن را یاد بگیرید
راه و رسم زندگی؛ از رویا داشتن نترسید
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید